Magiczne właściwości olejku z drzewa herbacianego
Magiczne właściwości olejku z drzewa herbacianego 0

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego historią sięga czasów tubylczych jeszcze w Australii. Aborygeni od tysiącleci wykorzystywali zdrowotne właściwości drzewa herbacianego “Melaleuca Alternifolia”. Oprócz wykorzystania doustnego, które łagodził stany zapalne gardła i przeziębienia, stosowali liście na rany oraz różne schorzenia skóry.

czytaj całość »
Piękne usta przez cały rok
Piękne usta przez cały rok 0

Wraz ze zmianami pór roku zmniejsza się wilgoć w powietrzu, co powoduje, że nasza skóra musi adaptować się do nowych warunków, wymagając dodatkowej opieki i troski. Nasze usta mają cieńszą warstwę skóry w porównaniu z resztą ciała i łatwiej tracą wilgoć. Dlatego naturalne i ajurwedyczne produkty do pielęgnacji ust skupiają swoją uwagę na to by dostarczyć tej części ciała możliwie jak najlepsze odżywienie uwzględniając jej potrzeby na każdy sezon i towarzyszące mu warunki. 

czytaj całość »
Szczypta zdrowia: cynamon
Szczypta zdrowia: cynamon 0

Cynamon jest najstarszą przyprawą otrzymywaną z kory cynamonowca (Cinnamomum) z rodziny wawrzynowatych. Ma słodki smak i przyjemny korzenny zapach. W starożytności uważany był za pokarm bogów ze względu na swój „boski kolor”. Obecnie na Malajach i w Indonezji nazywany jest „słodkim drzewem”.  W starożytności cynamon był cenniejszy niż złoto, ze względu na swój cudowny aromat wypełniający pomieszczenia oraz dzięki dobroczynnym olejkiem znajdującym się w jego korze. 

czytaj całość »
Ajurwedyjskie sposoby na zadbane stopy
Ajurwedyjskie sposoby na zadbane stopy 0

Twoje stopy niosą Cię przez całe życie. Dlatego dbanie o stopy jest niezwykle ważne i jednocześnie często zaniedbywane. Według Vagbhaty, autora klasycznego ajurwedyjskiego tekstu Ashtanga Hridayam, ludzkie ciało jest drzewem do góry nogami, którego korzenie znajdują się u góry, a gałęzie są skierowane w dół. Stopy, więc są gałęziami, które utrzymują nas w kontakcie z naturą i ziemią Matką.

 

Stopy są ważnym Karmendriyą, czyli organem działania, a ich związek ze zdrowiem oczu jest szczegółowo opisany w Ashtanga Hridayam, jednym z głównych źródeł wiedzy o nauce życia -Ajurwedzie. To pokazuje, że należy dbać o swoje stopy, ponieważ stopy nie tylko niosą nas przez życie ale również mają korzyści dla układu nerwowego i całego ciała.

czytaj całość »
Ajurweda w codziennej pielęgnacji skóry. Jak wykorzystać mądrość Wschodu?
Ajurweda w codziennej pielęgnacji skóry. Jak wykorzystać mądrość Wschodu? 0

Na zachodzie Ajurweda pozyskuje coraz większe zainteresowanie, dlatego też warto jest przyjrzeć się dokładnie w jaki sposób możemy wykorzystać tę pradawną “naukę o życiu”, rozwijaną od 5-ciu tysięcy lat, w naszej codziennej pielęgnacji skóry twarzy.

Na początek warto jest się przyjrzeć, która energia – zwana doszą – dominuje w naszym ciele, tak aby móc jak najlepiej dopasować pielęgnację do naszego typu skóry.  Ajurweda zaznacza cztery najważniejsze etapy pięknej i zdrowej cery, są nimi: oczyszczanie, tonizowanie, odżywianie i nawilżanie. 

czytaj całość »
Lawenda aromatyczna uzdrowicielka
Lawenda aromatyczna uzdrowicielka 0

Lawenda (Lavandula angustifolia) to krzew z śródziemnomorskich krajów Europy i Afryki. Jej nazwa, wywodzi się od łacińskiego „lavandula”, która oznacza „myć się” i do tego celu była stosowana już w starożytności. Pierwsze wzmianki pochodzą z 65 roku n.e., kiedy to woda w łaźniach była perfumowana kwiatem lawendy. Ponadto gałązki lawendy wykorzystywano jako kadzidła i lekarstwo na choroby zakaźne np. dżumę. W XVI wieku używano jej do leczenia paraliżów, chorób nerwowych oraz przeziębień, a w czasie I wojny światowej olejem z lawendy opatrywano rany żołnierzom.

czytaj całość »
Poznaj tajemnicę bujnych, błyszczących włosów - ajurwedyjskie sposoby na piękne włosy.
Poznaj tajemnicę bujnych, błyszczących włosów - ajurwedyjskie sposoby na piękne włosy. 0

W całej historii naszego świata piękne włosy były cenione prawie w każdej kulturze. Hinduski, które pielęgnują włosy ziołami oraz olejkami ziołowymi, słyną z pięknych, długich i niezwykle lśniących włosów. Nie da się ukryć, że włosy Hindusek są obiektem westchnień kobiet na całym świecie. Ich sekretem jest pielęgnacja według zasad ajurwedy. Jak sprawić, aby skóra głowy była dobrze odżywiona, a włosy piękne i silne? Ajurweda ma na to pytanie pewną odpowiedź – częściej masuj skórę głowy, a do pielęgnacji używaj ziołowych olejków i kosmetyków na bazie dobroczynnych ziół! 

czytaj całość »
Automasaż stóp - czuła troska o nasze zdrowie i samopoczucie
Automasaż stóp - czuła troska o nasze zdrowie i samopoczucie 0

Masaż stóp to terapia opierająca się na założeniu, że znajdujące się na nich receptory – punkty i strefy odruchowe – powiązane są z określonymi obszarami naszego ciała za pomocą sieci nerwów oraz systemów energetycznych. Stymulowanie tych punktów wpływa na poszczególne organy, pobudzając je do samoleczenia a nadanie stopom odrobiny delikatnej, troskliwej opieki może nawet przenieść nas w sferę przyjemności. Stopy są jedną z najbardziej zmysłowych i wrażliwych części ciała, dlatego stosowanie tak zwanego "dotyku miłości" w kierunku naszych stóp może być nie tylko uzdrawiające ale również cudownie relaksujące, energetyzujące i stymulujące.

czytaj całość »
Na zdrowie! Mięta pieprzowa i jej niezwykłe właściwości
Na zdrowie! Mięta pieprzowa i jej niezwykłe właściwości 0

Mięta pieprzowa to wieloletnia roślina, która wytwarza liście o ostrym miętowym smaku i aromacie. Podczas gdy mięta była używana w celach zdrowotnych od tysięcy lat w starożytnej Grecji, Rzymie i Egipcie; Liść mięty pieprzowej zyskał uznanie jako odrębne zioło dopiero w XVIII wieku. Obecnie wykorzystanie mięty pieprzowej ma niezliczone zastosowania, stosuje się ją w celach zdrowotnych, wspomagając leczenie dolegliwości układu pokarmowego, zwłaszcza bólu brzucha i braku łaknienia, w łagodzeniu objawów migreny czy zmian skórnych, powstałych w przebiegu ospy czy opryszczki. 

czytaj całość »
Kwintesencja roślinnego dobra ukryta w balsamie na każdą potrzebę
Kwintesencja roślinnego dobra ukryta w balsamie na każdą potrzebę 0

Przez stulecia człowiek wykorzystywał wyciągi roślinne oraz olejki eteryczne do celów terapeutycznych. Rośliny, aby lepiej przystosować się do środowiska naturalnego, zostały obdarzone przez naturę ogromną liczbą związków chemicznych, licznymi właściwościami i wielowymiarowym działaniu. W medycynie ajurwedyjskiej nieustannie prowadzone są badania na farmaceutycznym i kosmetycznym polu, które mają na celu pozyskanie nowych systemów terapeutycznych, leków czy kosmetyków, opartych na bazie związków aktywnych zawartych w surowcu roślinnym. 

czytaj całość »
Dobroczynny Aloes - cudowna roślina o niezwykłych właściwościach
Dobroczynny Aloes - cudowna roślina o niezwykłych właściwościach 0

Aloes, jedna z najbardziej popularnych roślin na świecie, mająca szerokie zastosowanie w lecznictwie i współczesnej medycynie. Od wielu lat znana i wykorzystywana ze względu na swoje szerokie właściwości prozdrowotne. Aloes należy do rodziny roślin liliowatych Liliaceae, a najbardziej znane jego odmiany to Aloe vera (aloes zwyczajny), Aloe arboresces (aloes drzewiasty) oraz Aloe ferox (aloes kolczasty). Pochodzi z krajów śródziemnomorskich, jednak dobrze uprawia się go także w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. 

 

czytaj całość »
Okiełznać stres
Okiełznać stres 0

Jeśli nieustannie żyjemy z wysokim poziomem stresu, narażamy całe nasze zdrowie i samopoczucie. Stres powoduje spustoszenie w równowadze emocjonalnej, a także na zdrowiu fizycznym. Ogranicza zdolność jasnego myślenia, skutecznego działania i po prostu cieszenia się życiem. Może się wydawać, że nie ma skutecznej rady na nasz stres  ale prawda jest taka, że mamy nad nim dużo większą kontrolę, niż mogłoby się to nam wydawać.

 

czytaj całość »
Cejlońska trawa cytrynowa - Relaksujący aromatyczny uzdrowiciel
Cejlońska trawa cytrynowa - Relaksujący aromatyczny uzdrowiciel 0

Trawa cytrynowa, pochodząca ze starego Cejlonu, jest potężnym ziołem znanym w Ajurwedzie i tradycyjnej wschodniej medycynie ze względu na swoje niezliczone właściwości lecznicze. Mędrcy ajurwedyjscy wierzyli, że trawa cytrynowa ma właściwości przeciwgrzybicze, owadobójcze i antyseptyczne, odświeżające ciało umysł i duszę. Chłodzący efekt, który przynosi olejek z trawy cytrynowej jest korzystny dla organizmu podczas upałów i sprzyja ożywieniu umysłu, jednocześnie wspomagając koncentrację i łagodząc stres. Olejek z trawy cytrynowej ma naturalne właściwości ściągające i tonizujące, które pomagają stymulować krążenie krwi i tonizują tkanki skórne. Za czasów starożytnych, trawa cytrynowa była stosowana w wielkich pałacach starożytnego Cejlonu jako uspokajający tonik, balsam ochronny, a także jako odświeżający aromatyczny eliksir.

czytaj całość »
Zdrowy sen - kluczowy czynnik równowagi naszego ciała i dobrego samopoczucia
Zdrowy sen - kluczowy czynnik równowagi naszego ciała i dobrego samopoczucia 0

Prawda jest taka, że ze względu na nasz ruchliwy tryb życia i stres dnia codziennego, nieświadomie wpływamy na jakość i cenny czas naszego snu. Większość z nas śpi średnio 5-6 godzin, zakładając, że nadrobi niedobór snu w ciągu weekendu czy dni wolnych, a następnie i to się nie udaje, kiedy czas wolny przynosi własne szaleństwo wiru społecznego, w który nieuchronnie się wpada, a nasza energia i potrzeba na sen nie zostaje zaspokojona ostatecznie doprowadzając do całkowitego wyczerpania, obniżenia nastroju a nawet do przewlekłych chorób fizycznych i psychicznych. 

czytaj całość »
SAVE THE MAJESTIC CEYLON ELEPHANT - Inicjatywa na rzecz ochrony słoni
SAVE THE MAJESTIC CEYLON ELEPHANT - Inicjatywa na rzecz ochrony słoni 0

Słoń indyjski jest zagrożony wyginięciem w perspektywie długoterminowej z powodu utraty swojego naturalnego środowiska - z powodu mniejszych nieplanowanych upraw Chena, a także dużych projektów rolniczych i rozwojowych. Wynikający z tego konflikt człowiek-słoń na Sri Lance odbija się niestety negatywnie na populacji słoni, a także wpływa na źródła utrzymania rodzin mieszkających w sąsiedztwie tradycyjnych leśnych siedlisk tego majestatycznego zwierzęcia.a

czytaj całość »
Drzewo sandałowe w Ajurwedzie
Drzewo sandałowe w Ajurwedzie 0

To małe, wiecznie zielone drzewo o różowo-fioletowych kwiatach, jest źródłem mocnego, ciężkiego i aromatycznego zapachu o najdłuższym działaniu ze wszystkich olejków eterycznych. Mało który surowiec pochodzący z natury może pochwalić się tak długą historią stosowania w lecznictwie i kosmetyce. Już w starożytności społeczności Rzymu, Indii oraz Egiptu doskonale znały niezwykłe moce drzewa sandałowego

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl