Zdrowy sen - kluczowy czynnik równowagi naszego ciała i dobrego samopoczucia

Prawda jest taka, że ze względu na nasz ruchliwy tryb życia i stres dnia codziennego, nieświadomie wpływamy na jakość i cenny czas naszego snu. Większość z nas śpi średnio 5-6 godzin, zakładając, że nadrobi niedobór snu w ciągu weekendu czy dni wolnych, a następnie i to się nie udaje, kiedy czas wolny przynosi własne szaleństwo wiru społecznego, w który nieuchronnie się wpada, a nasza energia i potrzeba na sen nie zostaje zaspokojona ostatecznie doprowadzając do całkowitego wyczerpania, obniżenia nastroju a nawet do przewlekłych chorób fizycznych i psychicznych.

Sen jest uważany za jeden z głównych filarów ajurwedy, który jest niezbędny do utrzymania równowagi ciała, zdrowia i dobrego samopoczucia. Czas snu, to czas, w którym ciało przeznacza energię na regenerację i samouzdrawianie. Możesz zauważyć jak podczas choroby robisz się niezwykle senna-y, co jest sygnałem z ciała, które informuje o wewnętrznej potrzebie regeneracji i spowolnienia, dodatkowo, odprężając i oczyszczając nasz umysł i nasze emocje.

W medycynie ajurwedyjskiej istnieją trzy główne rodzaje niezrównoważonego snu i są one znane jako nierównowaga typu: Vata, Pitta i Kapha.

Brak równowagi snu Vata pojawia się, gdy koordynacja między uczeniem się, koncentracją oraz umiejętnością zapamiętywania staje się słaba lub w momencie kiedy nie potrafimy skutecznie zasnąć, kiedy nasz sen jest lekki i niespokojny, kiedy budzimy się zmęczeni ponieważ nasz umysł nie jest w stanie się w pełni zrelaksować i odpocząć właściwie.

Brak równowagi snu Pitta występuje w momencie kiedy nie masz problemu z zasypianiem, ale budzisz się we wczesnych godzinach porannych a następnie masz problem z zaśnięciem przez następne kilka godzin, aż do momentu kiedy musisz wstać.

Brak równowagi snu Kapha występuje, gdy śpisz długo i głęboko, ale ostatecznie po obudzeniu czujesz się wyczerpana-y, a uczucie wyczerpania i osłabienia towarzyszy ci przez cały dzień.

Ze względu na naszą głęboko zakorzenioną tradycję, w Spa Ceylon, zawsze zalecamy jak najbardziej naturalne, sposoby na uzyskanie doskonałego snu w nocy, które w rezultacie mogą spowodować, że czas snu stanie się Twoją ulubioną porą dnia.

Nasza nowa seria Intensywny Sen, opiera się na całkowicie naturalnych składnikach, których pragnie ciało pozbawione snu. W zestawie Intensywny Sen, znajdziesz intensywnie chłodzącą i uspokajającą mgiełkę, którą możesz rozpylić wokół łóżka i sypialni przed pójściem spać, kojący eliksir do ciała oraz balsam, który delikatnie wmasowany za uszy, na skronie czy nadgarstki uwolni relaksujący zapach i uspokoi wszystkie zmysły. Ten codzienny rytuał jest szczególnie dobry, jeśli zmagasz się z bezsennością typu Vata i Kapha.

Dodatkowo Spa Ceylon proponuje kilka wskazówek, które są niezwykle pomocne w uzyskaniu błogiego snu:

  • Przestrzegaj harmonogramu snu i kładź się spać i budź się o tej samej porze, nawet teraz, kiedy jesteś w domu. Pomaga to regulować zegar ciała tak aby przyzwyczaiło się do konkretnej pory snu i odpoczynku.
  • Praktykuj relaksujący rytuał przed snem, taki jak ćwiczenia oddechowe, masaż lub aromaterapia. Relaksująca, rutynowa aktywność tuż przed snem, pomaga oddzielić czas snu od czynności, które mogą powodować pobudzenie, wzmagać stres i aktywność, ostatecznie mocno utrudniając zasypianie.
  • Unikaj drzemek, szczególnie po południu. Drzemka może pomóc ci przetrwać dzień, ale może również całkowicie zaburzyć rytm snu.
  • Rozluźnij się. Twoje ciało potrzebuje czasu, aby przejść do trybu snu. Spędzaj ostatnią godzinę przed snem, wykonując uspokajające czynności, takie jak czytanie. Dla niektórych osób korzystanie z urządzeń elektronicznych, takich jak laptop, może utrudniać zaśnięcie, ponieważ szczególny rodzaj światła emitowanego z ekranów tych urządzeń aktywuje nasz mózg. Jeśli masz problemy ze snem, postaraj się odłożyć wszystkie urządzenia elektroniczne z dala od siebie, już na kilka godzin przed pójściem spać.
  • Unikaj napojów z kofeiną lub alkoholem do 3 godzin przed snem, zamiast tego pij kojący napar ziołowy lub ciepłą wodę, aby się zrelaksować i przygotować ciało na spoczynek.
  • Unikaj ciężkich posiłków w nocy i co najmniej 2-3 godziny przed snem. Obfite posiłki przed snem stymulują organizm do trawienia, jednocześnie go rozbudzając i wchodząc w tryb aktywności.
  • Postaraj się aby Twoje łóżko i Twoja sypialnia była miejscem snu i miłości - nawet jeśli pokusa przeczytania książki czy obejrzenia ulubionego serialu zapuka do Twych sypialnianych drzwi, postaraj się unikać zaproszenia. Obie aktywności stymulują mózg i mogą być przyczyną nieregularnego snu. Zamiast tego oddaj się relaksującej ceremonii z naszą mgiełką Intensywny Sen czy olejkiem eterycznym Sen, która przyniesie Ci odprężenie na najgłębszych poziomach i przygotuje Twoje ciało i umysł do nocnej relaksacji.
  • Stwórz estetyczne środowisko zachęcające do snu - używaj spokojnych i kojących kolorów, w miarę możliwości unikaj bałaganu i rozproszenia w miejscu Twojego snu - im spokojniejsze i harmonijne otoczenie, tym spokojniejszy i relaksacyjny sen.
  • Regularnie wystawiaj się na światło dzienne przez co najmniej 20 minut każdego dnia - światło słoneczne dociera do Twoich oczu i stymuluje mózg do uwalniania określonych chemikaliów i hormonów (takich jak na przykład melatonina), które są niezbędne dla zachowania zdrowego snu i dobrego nastroju.
  • Ogrzej swoje ciało od środka, taki zabieg podnosi temperaturę ciała i uruchamia potrzebę spoczynku i relaksacji. Butelka z ciepłą wodą przed snem lub termofor mogą się tu idealnie sprawdzić.

Po zastosowaniu niektórych lub wszystkich z powyższych technik, wkrótce zobaczysz wyraźną poprawę w odcieniu skóry, jasności umysłu i ogólnego szczęścia i zdrowia. Dobry sen to zdrowy sen, który jest niezbędny dla równowagi naszego ciała, dobrego samopoczucia oraz pozytywnego nastawienia. Słodkiego, głębokiego snu!

Powrót do blogu