Ylang-ylang kwiat wszystkich kwiatów

Ylang-Ylang, inaczej Jagodlin wonny (Cananga odorata), nazywany „kwiatem wszystkich kwiatów”, to drzewo pochodzące z Madagaskaru, które bardzo szybko rozprzestrzeniło się w Indiach, na Jawie, Filipinach, Ameryce Środkowej i północnej Ameryce Południowej. Jego esencja pozyskiwana z kwiatu znajduje swoje zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym, ze względu na swój bardzo słodki i przyjemny zapach.

Pierwsze wzmianki o zastosowaniu kwiatu Ylang Ylang pochodzą zarówno ze wschodu, jak i zachodu. Na Filipinach, gdzie kwiaty rosną naturalnie, uzdrowiciele wykorzystywali olej z kwiatu w maściach i balsamach do leczenia skaleczeń, oparzeń czy ukąszeń owadów i węży. Na wyspach Molucca ludność używała olejku jako głównego składnika oleju Macassar czy pomady do włosów, która później zyskała swoją popularność w wiktoriańskiej Anglii.

Na początku XX wieku francuscy chemicy odkryli wiele zastosowań leczniczych dla olejku pozyskiwanego z ylang-ylang. Olej stał się skutecznym lekiem na wiele chorób, w tym malarię, tyfus i infekcje jelitowe. Zarówno w medycynie wschodniej jak i zachodniej olej był używany ze względu na swoje właściwości relaksujące, pomagając złagodzić skutki stresu, niepokoju, strachu i dyskomfortu.

 

Legenda o Ylang Ylang

Filipińska legenda opowiada o młodej dziewczynie, która zesłana przez Bogów na ziemię otrzymała imię Ylang. Warunkiem jej przyjścia na świat, była wstrzemięźliwość przed dotykiem innych, Bogowie zażądali aby dziewczyna stroniła od ludzi i nigdy nie pozwoliła się dotknąć. Kiedy Ylang podrosła, szaleńczo zakochała się w młodym mężczyźnie. Miłość Ylang oraz jej wybranka stała się niezwykle silna, aż pewnego dnia Ylang pozwoliła sobie przyjąć od niego kwiaty w dowód miłości i w momencie  przyjmowania tych kwiatów musnęła jego dłoń. Ten czyn wyzwolił zaklęcie, które ciążyło na Ylang od urodzenia zamieniając ją w piękne drzewo z odurzającym kwiatem - Ylang Ylang.

 

Aromaterapia

W aromaterapii uważa się, że wdychanie aromatu olejku eterycznego ylang-ylang (lub wchłanianie olejku eterycznego ylang-ylang przez skórę) przekazuje informacje do regionu mózgu odpowiedzialnego za kontrolowanie emocji. Zwolennicy aromaterapii sugerują, że olejki eteryczne mogą wpływać na szereg czynników biologicznych, w tym tętno, poziom stresu, ciśnienie krwi, oddychanie oraz funkcje odpornościowe.

Stosowanie olejku ylang-ylang wzmacnia układ nerwowy, łagodzi stres i ogólne napięcie. Olejek ylang-ylang znalazł zastosowanie w relaksacji oraz w uśmierzaniu negatywnych emocji, w tym złości i lęków. Znalazł również swoje zastosowanie w leczeniu zaburzeń lękowych. Aromaterapia z wykorzystaniem tego olejku eterycznego korzystnie wpływa na poprawę nastroju, dlatego też jego stosowanie może okazać się pomocne w przypadku osób, które przechodzą załamanie nerwowe i cierpią na depresję.

 

Korzyści stosowania olejku Ylang-Ylang

Olejki eteryczne ylang-ylang są często wykorzystywane w odkażaniu ran, skaleczeń, zadrapań i oparzeń. Zapobiegają infekcjom poprzez ochronę przed bakteriami, wirusami i grzybami, a dodatkowo chronią przed zachorowaniem na tężec. 

 

1. Świetlista i promienna cera

Stosowany miejscowo na skórę, olejek ylang-ylang jest dobrze znany ze swojej zdolności do stymulowania naturalnego blasku.

 

2. Działanie antyseptyczne

Związki zawarte w ylang-ylang mają właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Stąd też olejek jest doskonały do odkażania ran powstałych na skutek np. skaleczenia, oparzenia, zadrapania. Ylang-ylang stwarza naturalną barierę przed bakteriami, wirusami i grzybami, dzięki czemu zapobiega infekcjom i zakażeniom.

 

3. Ylang-Ylang na zdrowe serce

Wykazano, że olejek eteryczny ylang-ylang poprawia przepływ krwi i zwalcza stany zapalne, wspierając zdrowy układ krążenia. Olejek ylang-ylang jest uważany za jeden z najbardziej pomocnych olejków do kontrolowania ciśnienia krwi, tuż obok olejku lawendowego i olejku szałwiowego.

 

4. Poprawa nastroju

Olejek z Ylang-Ylang nie tylko cię zrelaksuje i odpręży, ale również sprawi, że uwolnisz się od lęku i złości. Pomocny jest także w pozbyciu się bezsenności i innych skutków stresu, w tym chociażby problemów trawiennych. Ylang-ylang równoważy poziom hormonów i problemy z drogami rodnymi oraz układem moczowym. Pomaga także w przypadku depresji poporodowej. 

 

5. Silny afrodyzjak

Spadek libido może wiązać się z silnym stresem przeżywanym w ciągu dnia, nadmiarem zmartwień, a także rutyną, która wkradła się w związek. Masaż z wykorzystaniem aromatycznego ylang-ylang rozluźni ciało i pobudzi wszystkie zmysły.

 

6. Wzmacnia włosy

Olejek ylang-ylang doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry głowy – reguluje produkcję łoju. Łojotok prowadzi do nadprodukcji sebum i infekcji skórnych. Skóra staje się przesuszona bądź tłusta, niekiedy łuszczy się, najczęściej na głowie.

 

7. Łagodzi ból głowy i wysokie ciśnienie

Również ból głowy można złagodzić, wykorzystując moc olejku ylang-ylang. Wystarczy, wetrzeć kilka kropli olejku na skronie. Wśród wszystkich olejków eterycznych to właśnie ylang-ylang najsilniej relaksuje ciało i umysł. Już samo wąchanie olejku obniży ciśnienie krwi, jednak lepsze efekty otrzymamy, biorąc kąpiel z dodatkiem kilku kropel ylang-ylang.

Stosowany kosmetycznie lub ogólnie olej ylang-ylang jest najbardziej znany z równoważenia oraz regulacji produkcji sebum w skórze i we włosach, aby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu i przetłuszczaniu się. Łagodzi stany zapalne oraz podrażnienia ciała i skóry głowy, jednocześnie wzmacniając skórę i włosy. Przeciwdziała trądzikowi i wypadaniu włosów, poprawiając krążenie, stymulując regenerację skóry,  utrzymując nawilżenie a także zapobiegając infekcjom dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym.

Powrót do blogu