Wyeliminuj opuchnięte oczy dzięki ajurwedyjskiemu wellness

Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Czujesz, że twoje oczy są zmęczone i potrzebują odpocząć? A może twój wzrok nie jest już tak dobry jak dawniej. Zadbaj o swoje oczy dzięki kilku wskazówkom zaczerpniętym z ajurwedyjskiego wellness.

Opuchnięte powieki to dolegliwość, która może mieć bardzo wiele przyczyn. Możemy je podzielić na krótkotrwałe i przewlekle. Przypadkowe objawy opuchnięcia, zaczerwienienia czy obrzęku powiek mogą być objawem alergii wziewnych, reakcją na niektóre kosmetyki, lub następstwem nieprzespanej nocy. Dodatkowo osoby mające niskie ciśnienie mogą miewać problemy z opuchniętymi oczami, ze względu na słabe krążenie krwi.

Przewlekły problem opuchniętych oczu może być uzależniony od złej diety, stresu czy siedzącego trybu życia. Dieta, oparta na dużej ilości soli oraz niedostatku płynów, przyczynia się do problemów z cyrkulacją limfy, a kiedy limfa „nie chce” krążyć, może wyrażać się poprzez problem z opuchlizną oczu. Medycyna wschodu upatruje przewlekle opuchnięte oczy bezpośrednio w chorobach nerek. Dlatego wszystkim osobom, które przewlekle „cierpią’ na tego rodzaju przypadłość, zaleca się w pierwszej kolejności spożywanie większej ilości płynów. Nie należy również zapomnieć o ruchu, który poprawia cyrkulację i przepływ limfy. 

 

Długotrwałe rozwiązanie zależy od przyczyny.

Nagły obrzęk wokół oczu oznacza nadmierne gromadzenie się płynów lub opuchliznę w otaczającej tkance skóry. Ponieważ skóra wokół oczu jest najcieńszą skórą na ciele, obrzęk i przebarwienia mogą być dość wyraźne. Wraz z wiekiem powieki pod oczami mogą puchnąć od płynów lub tłuszczów, ponieważ mięśnie i więzadła odpowiedzialne za utrzymywanie tych tłuszczów w jednym miejscu stają się rozluźnione.

 

Opuchnięte oczy zwykle są wynikiem różnych przyczyn, takich jak:

 • Nadmierne użycie soli, która powoduje zatrzymywanie płynów w organizmie.
 • Alergie, które powodują stan zapalny i obrzęk ciała.
 • Problemy z zatokami.
 • Odwodnienie i niedobór płynów.
 • Zmęczenie oraz brak snu.
 • Nadmierny stres.
 • Płacz.
 • Zmiany elastyczności skóry, dojrzewanie.
 • Genetyka.

 

Opuchnięte oczy: co mówi Ajurweda.

 • Opuchlizna wokół oczu pojawia się, gdy zaburzony jest proces trawienia. 
 • Obrzęk może być również spowodowany alergiami i zatrzymaniem płynów w ciele.
 • Opuchlizna, która jest gorsza rano po przebudzeniu, sugeruje zatrzymywanie wody jako przyczynę.
 • Nadmierne spożycie soli zwiększa obrzęk okołooczodołowy.
 • Diabetycy ze słabą czynnością nerek mają tendencję do “workowatych oczu”.
 • Spanie na brzuchu może również powodować poranne worki pod oczami.
 • Przyczyną mogą być niewłaściwe nawyki żywieniowe, przejadanie się i zaburzone wzorce snu.
 • Jedzenie przed telewizorem, komputerem lub telefonem komórkowym, często zaburza prawidłowy proces trawienia. 
 • Opuchlizna pod oczami może również oznaczać zaspanie, brak snu lub wyczerpanie nadnerczy.
 • Substancje zapalne i zaostrzające Pitta, takie jak alkohol, tytoń, alergie wiosenne i infekcje mogą również przyczynić się do powstania obrzęków wokół oczu.

 

Jak poradzić sobie z opuchlizną oczu?

Wyeliminowanie lub zmiana pewnych nawyków związanych ze stylem życia i / lub dietą oraz podjęcie pewnych domowych środków może pomóc zmniejszyć worki pod oczami.

 

1. Obserwuj swoje alergie.

Zadbaj o swoje ciało w trakcie kontaktu z czynnikami alergicznymi. Użyj kropli do oczu lub spryskaj zimną, przefiltrowaną wodą twarz i oczy, gdy jesteś narażony na alergeny, kurz lub pyłki. Do przemywania oczu możesz użyć czystej wody różanej, triphala lub wody amla.

Jala Neti, czyli płukanie nosa i oczyszczanie zatok może pomóc wypłukać całą dodatkową wilgoć spowodowaną sezonowymi alergiami, przeziębieniami lub infekcjami. Jala Neti to najstarsza znana technika oczyszczania zatok oraz nazwa prostego urządzenia, służącego do wykonywania płukania nosa. Do płukania stosuje się specjalne, gotowe roztwory zakupione w aptece (zwykle jest to prosty zestaw, składający się z buteleczki i saszetek z solą do rozpuszczania).

Procedura ta wywodzi się z Jogi, siostrzanej nauki ajurwedy. Podlega Shatkarmie, sześciu procedurom oczyszczania wspomnianym w jodze.

 

2. Wypróbuj zimny kompres.

Kiedy oczy są zmęczone lub spuchnięte, możesz przyłożyć na nie okład z plasterków chłodnego ogórka albo waciki bawełniane nasączone sokiem z aloesu, kolendry, wywarem ze świetlika lub kopru włoskiego. Pomocne może być również stosowanie okładów z lodem lub nawilżonych torebek herbaty z kroplą olejku lawendowego.

 

3. Zmniejsz spożycie soli.

Sód w soli kuchennej może powodować zatrzymywanie płynów i prowadzić do obrzęków pod oczami. Unikaj potraw o wysokiej zawartości soli, szczególnie przetworzonej żywności.

 

4. Wykonuj ćwiczenia i masaż twarzy.

Innym sposobem niwelującym obrzęk oczu jest dość mocny masaż, choć można też poprzestać na oklepywaniu twarzy palcami wskazującymi lub wskazującymi i środkowymi. Taki masaż pobudza krążenie limfy, dzięki czemu opuchlizna szybciej zanika. Należy wykonywać go w kierunku od środkowych partii do krawędzi twarzy.

Autorka książki “Jogiczny lifting twarzy” Marie-Veronique Nadeau, wyjaśnia, że joga na twarz polega na powolnych ćwiczeniach mięśni twarzy, które pomagają je tonizować jednocześnie przywracając im elastyczność i jędrność.

Odwrócone pozycje jogi, takie jak stójka na ramionach, ryba czy mostek, również wpływają na zwiększenie krążenia krwi na twarzy. Pomagają usunąć nadmiar płynu i łagodzą obrzęki.

 

5. Unikaj spania na brzuchu.

Śpij na plecach, aby grawitacja nie powodowała gromadzenia się płynu wokół oczu.

 

6. Zapobiegaj odwodnieniu.

Utrzymuj odpowiednie nawodnienie ciała. Wyeliminuj lub ogranicz alkohol i napoje gazowane, ponieważ odwadniają skórę i ciało.

 

7. Unikaj nikotyny.

Palenie powoduje w szczególności przedwczesne starzenie się oczu. Chemikalia znajdujące się w papierosach są toksyczne i przyczyniają się do podrażnień skóry.

 

8. Zwracaj uwagę na produkty, które wybierasz.

Pokarmy bogate w odżywcze minerały pomagają zrównoważyć płyny w ciele. Włącz do swojej diety świeże owoce i warzywa, w szczególności ogórki, arbuzy, jagody, seler, pomidory i buraki.

 

9. Śpij i odpoczywaj regularnie oraz wystarczająco do potrzeb swojego ciała.

Aby osiągnąć pełnię zdrowia i szczęścia, a także młodzieńczy pełen blasku wygląd, niezbędna jest duża ilość snu i odpoczynku. Słuchaj swojego ciała i zapewnij sobie odpowiednią ilość głębokiego odprężenia. 

 

10. Regularnie odprężaj swoje oczy.

Aby poprawić wzrok, spędzaj mniej czasu w sztucznie oświetlonym pomieszczeniu oraz przy komputerze. Dobrym relaksem dla oczu jest wpatrywanie się w płomień świecy przez około 15 minut dziennie. Zmęczonym oczom pomoże też masowanie oliwą lub olejem sezamowym dużych palców u nóg. Wykonuj ćwiczenia na oczy i spędzaj jak najwięcej czasu na łonie przyrody – naturalna zieleń przyrody działa na oczy uspokajająco.

 

Opuchnięte oczy mogą być również spowodowane chorobą podstawową.

Opuchnięte oczy, szczególnie gdy pojawiają się nieoczekiwanie, mogą sygnalizować podstawowy problem medyczny. Opuchnięte powieki występują, gdy w tkankach łącznych otaczających oko występuje stan zapalny lub nadmiar płynu (obrzęk).

Istnieje wiele przyczyn obrzęku oka. Przyczyną mogą być infekcje oka, urazy oka lub alergie. Ważne jest, aby udać się do specjalisty na dokładne badanie wzroku, jeśli objawy się utrzymują się lub nasilają.

Podczas reakcji alergicznej niektóre komórki organizmu uwalniają substancję chemiczną zwaną histaminą, która ma wiele niekorzystnych skutków dla tkanek ciała, w tym wyciek płynów z naczyń krwionośnych. Płyny te zostają uwięzione w otaczających tkankach, powodując obrzęk.

Mogą również istnieć poważniejsze przyczyny opuchniętych lub nabrzmiałych oczu. Choroby ogólnoustrojowe, w tym niewydolność nerek, mogą prowadzić do ogólnego obrzęku całego ciała, w tym okolicy oczu. Jeśli problem często wraca, lub utrzymuję się przez długi czas nie należy czekać tylko udać się jak najszybciej do specjalisty na badania.

Powrót do blogu