Szczypta zdrowia: cynamon

Cynamon jest najstarszą przyprawą otrzymywaną z kory cynamonowca (Cinnamomum) z rodziny wawrzynowatych. Ma słodki smak i przyjemny korzenny zapach. W starożytności uważany był za pokarm bogów ze względu na swój „boski kolor”. Obecnie na Malajach i w Indonezji nazywany jest „słodkim drzewem”.  W starożytności cynamon był cenniejszy niż złoto, ze względu na swój cudowny aromat wypełniający pomieszczenia oraz dzięki dobroczynnym olejkiem znajdującym się w jego korze. 

 

Tysiące lat cynamonowej historii

Cynamon pozyskiwany jest z wysuszonej kory drzewa cynamonowca. Może występować w dwóch formach m.in. w sproszkowanej lub w postaci zwiniętej w “rulonik”. Posiada barwę brązową, a olejek w nim zawarty nadaje mu charakterystyczny, korzenny smak i dość intensywny zapach. W starożytnym Egipcie zapotrzebowanie na cynamon i czarny pieprz pomogło rozpocząć handel przyprawami, a tym samym większą eksplorację świata. W pierwszym wieku naszej ery cynamon był transportowany 4500 mil przez morze z Malezji i Indonezji do Morza Czerwonego. Był niezwykle ceniony i drogocenny, używany jako perfumy, lekarstwa, konserwanty i przyprawy. 

 

Moc cynamonu

Cynamon to źródło soli mineralnych m.in. wapnia, żelaza czy manganu. Oprócz tego zawiera również aldehyd cynamonowy, dzięki któremu posiada działanie antynowotworowe. Cynamon przyspiesza przemianę materii, stabilizuje pracę nerek, a także jest źródłem błonnika pokarmowego, który chroni organizm przed nadkwasotą oraz pojawieniem się biegunki. Dzięki tym właściwościom wspomaga odchudzanie i działa oczyszczająco. Spożywany w niewielkich ilościach regularnie obniża poziom cholesterolu we krwi i co ważne, reguluje poziom cukru w organizmie. Wpływa także pozytywnie na naszą pamięć i koncentrację, bowiem ułatwia transport krwi do mózgu, przez co komórki zostają mocno dotlenione i odżywione. Ponadto znalazł swoje zastosowanie jako dodatek do żywności, w kosmetologii oraz aromaterapii, ze względu na swój aromatyczny, korzenny, intensywnie rozgrzewający i lekko słodki aromat. 

 

Wsparcie procesów trawiennych

Cynamon tradycyjnie stosuje się w celu poprawy trawienia. Jest on szczególnie cenny dla osób z problemami żołądkowo-jelitowymi, jak np. zespół jelita wrażliwego, dysbioza (zaburzenia w obrębie flory bakteryjnej jelit, niekiedy skutkujące wtórnymi zakażeniami grzybiczymi), skurcze żołądka oraz niestrawność. Olejki zawarte w cynamonie działają rozkurczowo. Dodatkowo odkryto, że wodne ekstrakty cynamonu mogą być pomocne w leczeniu wrzodów.

 

Właściwości antybakteryjne, antyalergiczne i przeciwgrzybiczne

Przyprawa pozyskiwana z drzewa cynamonowca cejlońskiego cechuje się właściwościami antybakteryjnymi. Jest w stanie zwalczać między innymi bakterie E. coli. Ponadto może być pomocny w redukcji trądziku, ponieważ przeciwdziała rozwojowi wyprysków i niweluje przebarwienia. Co więcej, zawarte w cynamonie cejlońskim związki przejawiają właściwości antyalergiczne oraz przeciwgrzybiczne. Pobudzają produkcję soku żołądkowego i mają działanie rozkurczowe.

 

W przeziębieniach i grypie

Związki znajdujące się w cynamonie pomagają oczyścić układ oddechowy i szybciej wrócić do zdrowia. Najczęściej do wykorzystania przy infekcjach wirusowych poleca się olejek z cynamonu cejlońskiego, z kory i liści, który może być stosowany w formie inhalacji.

 

Łagodzi stany zapalne

Spożycie cynamonu może zmniejszyć zarówno ogólnoustrojowe zapalenie, jak i ból stawów czy bóle głowy. Przeciwutleniacze obecne w przyprawie pomagają obniżyć ryzyko chorób serca, raka itp. Rodzaje flawonoidów występują w cynamonie, który skutecznie zwalcza poziom zapalny w całym ciele. 

 

Właściwości antyoksydacyjne

Cynamon jest wypełniony silnymi antyoksydantami, takimi jak polifenole. Spożywanie cynamonu może uwolnić nasz organizm od stresu oksydacyjnego, który jest odpowiedzialny za uszkodzenia komórek i rozwój wielu przewlekłych chorób.

 

Do walki z nadwagą

Cynamon stanowi preparat zaliczany do naturalnych termogeników, czyli środków wspomagających spalanie tłuszczu oraz stymulujących przemianę materii. Może być on bardzo dobrym dodatkiem do diety redukcyjnej, która wpłynie na szybszą utratę nadprogramowych kilogramów. To jednak nie jest jedyna właściwość, która sprawia, że może być wykorzystywany do walki z nadwagą i otyłością. Cynamon cejloński obniża poziom cukru we krwi, przyczyniając się do ograniczenia odkładania się tłuszczu w organizmie. Ponadto wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

 

Oczyszczenie skóry

Cynamon wykazuje się również silnymi właściwościami ściągającymi, dzięki czemu często pojawia się jako składnik kosmetyków do oczyszczania skóry. Jednym z efektów stosowania tego kosmetyku mogą być mniej widoczne pory, które dla wielu z nas są poważnym wyzwaniem. 

 

Pogromca cellulitu

Cynamon na cellulit stosowany jest w celu poprawy krążenia krwi oraz usunięcia toksyn. Wykazuje działanie rozgrzewające, dzięki czemu usprawnia krążenie krwi. Przyczynia się też to do szybszego usunięcia produktów przemiany materii oraz nadmiaru wody. Cynamon usuwa nadmiar toksyn z organizmu, jest silnym przeciwutleniaczem, który wspomaga krążenie krwi. Pomaga więc pozbywać się z organizmu szkodliwych składników, które magazynowane w tkance tłuszczowej przyczyniają się do powstawania cellulitu.

 

Aromaterapia

W aromaterapii stosowany jest olejek z liści cynamonowca, którego aromat przypomina goździki, jest ciepły, korzenna nuta kontrastuje ze słodkim, orientalnym bukietem. Jest jednym z najsilniejszych naturalnych antyseptyków - działa wspomagająco przy infekcjach górnych dróg oddechowych, wykazuje działanie antydepresyjne oraz jest wykorzystywany w przypadku wyczerpania nerwowego. 

 

Pomoc w uwolnieniu złości i uzależnienia

Potwierdzono naukowo, że słodki zapach olejku cynamonowego może zwiększyć efektywność pamięci, a także zdolności poznawcze oraz ogólne funkcjonowanie mózgu. Szczególną uwagę w tym zakresie zwróciły liczne szkoły ajurwedyjskie. Olejek cynamonowy wspomaga podniesienie siły woli, a także oczyszcza ducha. Pomaga w radzeniu sobie ze zmęczeniem psychicznym, złością, napięciem, a także lękami oraz depresją, wraz z innymi negatywnymi uczuciami. Według Hindusów ten szczególny olejek wpływa na czakrę splotu słonecznego, która łączy nasz osobisty ogień z energią kręcącego się wokół nas i całego świata.

Powrót do blogu