Poznaj tajemnicę bujnych, błyszczących włosów - ajurwedyjskie sposoby na piękne włosy

W całej historii naszego świata piękne włosy były cenione prawie w każdej kulturze. Hinduski, które pielęgnują włosy ziołami oraz olejkami ziołowymi, słyną z pięknych, długich i niezwykle lśniących włosów. Nie da się ukryć, że włosy Hindusek są obiektem westchnień kobiet na całym świecie. Ich sekretem jest pielęgnacja według zasad ajurwedy. Jak sprawić, aby skóra głowy była dobrze odżywiona, a włosy piękne i silne? Ajurweda ma na to pytanie pewną odpowiedź – częściej masuj skórę głowy, a do pielęgnacji używaj ziołowych olejków i kosmetyków na bazie dobroczynnych ziół!

Ayurweda wierzy w zdrowotną moc ziół wykorzystywanych do masażu ciała i głowy. Istnieją szczególne punkty na ciele zwane "marma”, których masaż ma szczególne korzyści. Masowanie tych punktów poprawia przepływ energii w całym ciele, a także wpływa na ogólny stan zdrowia włosów i skóry. Masaż skóry głowy za pomocą ciepłego oleju, jest najlepszym sposobem odżywiania włosów. Hinduski niezwykle lubują się również w ziołowych wcierkach, które wcierają bezpośrednio w skórę głowy oraz na końcówki włosów kierując się konstytucją Vata, Pitta lub Kapha. Szczególnym znakiem doszy Vata są cienkie, suche i szorstkie włosy, które są podatne na rozdwajające się końcówki. U osób z konstytucją Pitta dominują cienkie włosy skłonne do przedwczesnego rozrzedzenia lub szarości, natomiast u Kapha, włosy są grube ze skłonnością do przetłuszczania się.

Ajurweda daje nam wiele wskazówek jak dbać o urodę, które niegdyś szokowały zachodni świat. Tradycyjnie ajurweda wykorzystuje bardzo dużo olejów w pielęgnacji skóry i włosów, opartych na naturalnych mieszankach ziołowych oraz stanowczo zaznacza istotność stylu życia, na który składa się dbanie o nas jako o całość.

Przyjrzyjmy się, niektórym typowym składnikom, pochodzącym ze starożytnych indyjskich nauk wykorzystywanych w pielęgnacji skóry głowy i włosów oraz poznajmy tajemnicę bujnych, błyszczących i zdrowych włosów, o których marzy każda kobieta na całym świecie.

 

Neroli

Neroli jest ulubieńcem osób mierzących się z problematyczną skórą ze skłonnością do przetłuszczania się oraz łupieżu. Usuwając nadmiar oleju wytwarzanego przez skórę głowy, skutecznie pomaga pozbyć się oznak łupieżu, a nawet całkowicie wyleczyć przyczynę problemu.

Olejek Neroli działa jak naturalny środek antyseptyczny i przeciwdrobnoustrojowy ze względu na wysoką zawartość linalolu, octanu linalilu, geraniolu i kamfenu. Jest bardzo skuteczny w leczeniu infekcji włosów i skóry głowy, zabija wszelkie bakterie i koi podrażnienia.

Neroli ma również korzyści oczyszczające, usuwa martwe komórki skóry i nadmiar oleju, który gromadzi się na skórze głowy oraz zachęca do zdrowego wzrostu włosów wzmacniając i rewitalizując włosy dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym.

 

Drzewo Sandałowe

Olej z drzewa sandałowego jest bardzo cenny w leczeniu problemów z wypadaniem włosów. Silnie ściągające właściwość olejku z sandałowca skutecznie zwalczają nadmiar wydzielanego sebum, leczą rozdwojone końcówki oraz poprawiają połysk jednocześnie promując wzrost włosów.

 

Jaśmin

Osoby z konstytucją Vata i Pitta uwielbiają jaśmin! Olejek jaśminowy ma właściwości nawilżające, które zapobiegają łamaniu się włosów. Podobnie jak olejek kokosowy, olej jaśminowy jest lekki i głęboko wnika w strukturę włosów oraz naskórek. Utrzymuje również naturalną wilgotność i elastyczność a jego właściwości lecznicze stwarzają sprzyjającą kondycję, która nie tylko nawilża, ale uszczelnia wilgoć włosów i skóry głowy, oswajając puszenie się i ożywiając loki dodając im zmiękczenie i ułatwiając ich rozplątywanie.

 

Dziewiczy Kokos

Olej kokosowy do pielęgnacji włosów jest w Indiach stosowany co najmniej od czasów starożytnych. Na jego bazie przygotowuje się wiele różnych preparatów leczniczo-pielęgnacyjnych, pozwalających zapobiegać wypadaniu włosów. Często stosuje się olej kokosowy na włosy w celu zmniejszenia utraty białka, które może skutkować uszkodzeniem ich struktury oraz utratą zdrowego i ładnego wyglądu. Olej kokosowy posiada wysoką zdolność powstrzymywania przed utratą wilgoci, zabezpieczając przed odparowywaniem i podnosząc stabilność równowagi higroskopijnej głowy. Pozwala zatem utrzymywać właściwy poziom nawilżenia, zapewniając delikatną miękkość fryzury i zapobiegając pękaniu struktury włosów. Olej kokosowy to doskonała i zupełnie naturalna odżywka do włosów, posiadająca lepsze właściwości, niż jakikolwiek dostępnych na rynku syntetyczny środek pielęgnacyjny. Regularne korzystanie z ciepłego oleju kokosowego na włosy pomaga w utrzymaniu ich naturalnie lśniącego wyglądu i miękkości w dotyku.

 

Aloes

Aloes ma wyjątkowe właściwości lecznicze, a także niesamowitą zdolność do zwiększenia krążenia krwi co sprzyja wzrostowi włosów. Zawarte w nim witaminy A, C i E promują zdrowy wzrost komórek, pozostawiając włosy lśniące i pełne blasku natomiast witamina B12 i składniki kwasu foliowego zapobiegają przedwczesnym wypadaniu włosów.

Aloes skutecznie oczyszcza tłuste włosy, usuwając nadmiar oleju oraz pozostałości z wcześniej używanych produktów do pielęgnacji. W przeciwieństwie do innych produktów chemicznych, aloes nie uszkadza pasm, jest delikatny i sprzyja integralności włosów. Dla zdrowszych, bardziej lśniących i miękkich włosów aloes jest jednym z najlepszych sprzymierzeńców!

 

Dlaczego wybierać ziołowe, ajurwedyjskie odżywki i szampony?

Zioła stosowane w naturalnym szamponie odgrywają ważną rolę w usuwaniu tłuszczu powierzchniowego i brudu z trzonu włosów i skóry głowy a dodatkowo są bogate w zioła, które zwalczają infekcje skóry głowy, wzmacniają korzenie, kondycjonują i rewitalizują włosy przyczyniając się do ich wzrostu bez zauważalnych skutków ubocznych w porównaniu z syntetycznym szamponem.

Ajurweda bez wątpienia poleca stosowanie naturalnych składników, nie tylko w dziedzinie żywienia czy leczenia, ale również pielęgnacji. Za szczególny dar natury uważa zioła, przynoszące niesamowite korzyści dla naszego zdrowia i urody. Hindusi mają obszerną wiedzę na temat różnego rodzaju ziół. Znając działanie poszczególnych ziół i metody ich stosowania osiągają ostateczny cel zdrowia i tym samym naturalnego piękna. Wystarczy spojrzeć na Hinduski i ich piękne, lśniące, mocne, gęste, zdrowe włosy. Większość ziół używanych w trosce o włosy i skórę jest odpowiednia dla każdego bez względu na typ ciała i doszę.

Powrót do blogu