Poranne rytuały ajurwedyjskie dla równowagi ciała, duszy i umysłu

Można przyjemnie stwierdzić, że poranna rutyna jest praktycznie synonimem ajurwedy, nauki o życiu i długowieczności. Czy zauważyłaś, że to, jak rozpoczynasz dzień, ma bezpośredni wpływ na cały jego przebieg? A przecież nasze dni składają się na całe nasze życie!

Nauki ajurwedyjskie nieustannie świętują naszą wyjątkowość, a ponieważ wszyscy mamy własne indywidualne struktury dnia, nasze poranne rytuały będą się od siebie różniły. Nasze biologiczne rytmy, nasz styl życia, nasze okoliczności, a nawet nasze pragnienia będą miały wpływ na to, jak stworzymy rutynę, która wspiera nas, nasze ciało, duszę i umysł.

Niektórzy z nas, wstają jeszcze przed świtem słońca, oddając się medytacji, rytuale ognia, jodze, chodzą na spacer czy pobiegać. Są wśród nas również tacy, dla których poranna rutyna składa się z ciepłego prysznica, leniwego śniadania z książką w ręku i są również tacy dla których poranny rytuał to po prostu wstanie z łóżka i skompletowanie ubrania. Dla wielu z nas jednak, jeśli nie dla większości, poranny rytuał to kombinacja tych wszystkich wariantów na swój własny indywidualny sposób. 

 

Odblokowanie Twojej naturalnej energii i witalności

Jak zapewne wiesz, poranki, które rozpoczynają się przypadkowo, potrafią odcisnąć piętno na pozostałej części dnia. Jak więc stworzyć poranną rutynę, która będzie pielęgnować, podtrzymywać i otwierać drzwi do głębokiej studni naszej naturalnej energii?

Zaplanowana, poranna rutyna nie tylko wspiera nasze ciało ale również odżywia nasz umysł i naszą duszę. Ajurweda naucza, że im bardziej odżywiamy i honorujemy siebie, tym bardziej jesteśmy w stanie wykorzystać naszą naturalną energię witalną, żyjąc w zgodzie ze sobą i naszymi pragnieniami.

 

Poranna rutyna jako intencja

Dla każdego poranna rutyna będzie indywidualną kreacją, dostosowaną do możliwości, czasu i przestrzeni. Istnieje jednak wspólny mianownik, który może zostać wpleciony przez każdego aby wesprzeć swoją witalność i energię na resztę dnia.

Możemy myśleć o naszej porannej rutynie jako o sposobie uhonorowania siebie i ustanowienia pozytywnej intencji na ten dzień. Z naukowego punktu widzenia, ustalanie intencji jest wspierane przez koncepcję neuroplastyczności - nauce, zakładającej że nasze mózgi są adaptacyjne a ścieżki neuronowe można zrestrukturyzować poprzez uczenie się, powtarzanie i doświadczenie.

Podobny mechanizm w tradycji jogi nazywa się to sankalpa. W sanskrycie kalpa oznacza „ślub” lub „święte przykazanie, prawo lub rządy”, a san oznacza „cześć lub obdarzenie”. Zatem sankalpa jest świętym ślubem lub prawem, które czcimy lub obdarzamy. W ten sposób nasza poranna rutyna zasadniczo staje się świętą przysięgą, którą składamy sobie samym oraz naszemu dniu.

„Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.” Arystoteles

Jeśli poranna rutyna staje się intencją naszego życia, jak moglibyśmy zacząć kreować naszą codzienność, która wspiera nasz najwyższy cel? Lub, mówiąc skromniej, jak możemy zacząć dzień w sposób, który przyniesie nam radość i zadowolenie?

Oto kilka ajurwedyjskich elementów składowych, które możesz wziąć pod uwagę w celu zachowania zdrowej, codziennej rutyny. Pamiętaj, że “właściwa” odpowiedź na to pytanie jest tą, która wydaje się odpowiednia dla ciebie i dla twojego życia.

 

Regularny sen

Pewnie nie jest to zaskoczeniem, ponieważ Ajurweda mówi o tym nieustannie. Twoja poranna rutyna faktycznie zaczyna się już poprzedniej nocy, od twojej wieczornej rutyny. Jakość twojego snu to jeden z większych wymierników jakości twojego poranka. Zadbaj o to, aby twój sen był dla ciebie wystarczający.

Jeśli jesteś osobą z dużą ilością vata lub pitta i trudno jest ci się uspokoić przed snem, Sen oraz Intensywny Sen nasza cudownie wspierająca formuła, pomoże Ci zrelaksować twój umysł, aby ciało mogło odpocząć i nabrać sił.

W tradycji ajurwedyjskiej sen jest jednym z czterech filarów zdrowia. W rzeczywistości brak odpowiedniego snu, zdefiniowany jako co najmniej siedem godzin dobrej jakości snu, jest jednym z czynników wielu przewlekłych chorób. Śpij więc głęboko i przyjemnie!

 

Budź się mniej więcej o tej samej porze każdego dnia

Czy wiesz, że Dosze rządzą również porami dnia wspierając ich naturalne energie?

Na przykład kapha rządzi czasem od 6 do 10 rano, co oznacza, że w tym czasie dominują ciężkie, powolne, stabilne, a czasem bardzo statyczne właściwości kapha. Z tego powodu, w tych godzinach trudniej jest nam wstać z łóżka.

Dlatego też, jeśli nie pójdziemy spać do godziny 22, łapiemy „drugi wiatr” - przenosimy się w noc pitta, która niesie ze sobą ogień i działanie, pobudzając nasze umysły i pragnienia. Energia pitta trwa od około 22 do 2 rano, w trakcie, której przechodzimy do energii vata, trwającej od 2 do 6 rano.

Niektórzy mogą budzić się o 4 czy 5 rano. Na to przebudzenie ma wpływ pora vata, która powoduje, że w naturalny sposób budzimy się przed wschodem słońca, przynosząc lekkość i przejrzystość. To również doskonały czas na rozpoczęcie dnia. Można w tym czasie sporządzić dziennik, zapisać swoje marzenia czy przywoływać mantrę lub afirmację na nadchodzący dzień. 

 

Zrób sobie masaż

W Ajurwedzie praktyka automasażu lub abhyanga jest kolejnym istotnym elementem codziennej rutyny. Możesz wykorzystać olejek do masażu z naszej serii Spokój, który wprowadzi Cię w nastrój ukojenia i odprężenia na całą resztę dnia. Automasaż uspokaja układ nerwowy, poprawia krążenie, przepływ limfy oraz jest znaczącym wyrazem miłości do samego siebie.

Istnieje piękne sanskryckie słowo sneha, które jest kluczowe w praktyce masażu abhyanga. Sneha tłumaczy się „olejem pełnym miłości”, kiedy więc poświęcamy czas na namaszczanie się olejem, możemy jednocześnie myśleć o nim jako owijaniu się pełnią miłości.

 

Oczyść swój język

Ajurweda od wieków zachęca do codziennego oczyszczania języka, ze względu na odkładające się w tym miejscu toksyny. Przejeżdżamy nitką lub specjalnym przyrządem (do kupienia w niektórych drogeriach lub przez internet) po języku od góry do dołu kilka razy, a następnie przepłukujemy czystą wodą i wypluwamy. Ta praktyka ma za zadanie pomóc nam w pozbyciu się bakterii po całej nocy. 

 

Zacznij swój dzień chwilą ulubionej aktywności

Każda aktywność, którą wybierzesz dla siebie będzie idealna! Niektórzy uwielbiają ćwiczyć już z samego rana. Inni wolą przyjemny spacer lub rozciąganie. Niezależnie od wyboru, ćwiczenia są niezbędnym sposobem na zachowanie energii przez cały dzień.

 

Wypij szklankę ciepłej wody

Każdy proces, komórka, tkanka i narząd w naszym ciele potrzebuje wody do prawidłowego i wydajnego działania. Rozpoczęcie dnia od nawodnienia jest kolejnym dobrym nawykiem, które warto dodać do swojej porannej rutyny. Ajurweda rekomenduje aby pić co najmniej szklankę ciepłej wody na czczo, tuż po przebudzeniu.

 

Jeśli preferujesz herbatę, wypróbuj mieszankę kminku, kolendry i nasion kopru włoskiego, która jest szczególnie nawilżająca i doskonale wspierająca proces trawienia i apetyt. 

 

Praktykuj samodoskonalenie

Ajurweda zachęca nas do porannego zadbania o potrzeby duchowe. To może być medytacja, ćwiczenia oddechowe, joga, modlitwa, prowadzenie dziennika, praktykowanie wdzięczności – każda czynność, która przynosi ci spokój i ukojenie. 

 

Jeszcze kilka pomysłów…

Oczywiście istnieje wiele innych pomysłów i praktyk ajurwedyjskich, które możesz zastosować, aby stworzyć idealną poranną rutynę, która odżywi cię i pomoże odblokować twoją naturalną witalność i energię. Mamy wiele zasobów, które pomogą Ci dostosować swoje podejście, abyś mogła w pełni wykorzystać swój potencjał. Oto kilka pomysłów, które możesz uwzględnić w swojej porannej ceremonii:

  • Joga równoważąca typ dosha.
  • Praktyka oddechu.
  • Kontakt z naturą.
  • Chwila dla swojej ulubionej przyjemności - ulubiony utwór, poranne pisanie, gra na instrumencie, czytanie książki, wariacja kulinarna - cokolwiek co naprawdę kochasz i co odżywia twoją duszę.
  • Wdzięczność.
  • Rozmowa z ukochaną osobą.
  • Mówienie kocham Cię - do siebie samego, do ukochanej osoby, do zwierzaka, do świata.

Niezależnie od tego, czy zastosujesz jedną lub wszystkie z tych sugestii, zapraszamy cię do stworzenia swojej własnej porannej rutyny - każdy sposób jest dobry jeśli czujesz, że to co robisz przynosi Ci ukojenie, witalność i energię na cały dzień!  Wprowadzenie tylko jednej praktyki na tydzień, to już naprawdę duże osiągnięcie. Pamiętaj o swoich celach, ale bądź elastyczna. Nie działaj na siłę. Stosowanie codziennych rytuałów to zaproszenie do życia: zdrowia, witalności i poczucia głębokiego szczęścia. Codzienna rutyna dobrana do twoich potrzeb może być jedną z najbardziej stabilizujących i odżywczych rzeczy, jakie możesz zrobić dla siebie, swojego ciała, ducha i umysłu. 

Powrót do blogu