Pogłaszcz swój stres i pokochaj serię DE STRESS. Ajurwedyjskie sposoby na stres

    Problemem  współczesnego pokolenia jest pośpiech, mało spontaniczny tryb życia i egocentryzm. Zamiast chwilę zatrzymać się i pomyśleć o sobie, o swoim “ja” - biegniemy w tłumie za kultem bycia trendy, za paradoksem tego co robią inni. Wstydzimy się być odmienni. Wstydzimy się, gdy nie mamy rzeczy, które mają inni. Nie myślimy o swoich potrzebach, gubiąc się w pułapce własnych myśli i dążeń płynących z naszego wnętrza karmionego  ikoną stylu. Często też zajmujemy głowę sprawami jutra lub wspominamy to co było dobre dla nas kiedyś, wczoraj. Ajurweda głosi , żeby nauczyć się żyć “tu i teraz”, mniej planować i pozwolić sobie na odrobinę luksusu w ciszy lasu przy muzyce odgłosów przyrody, spotkanie z przyjaciółmi przy herbacie De Stress czy też chwilę wyłącznie dla siebie w domowym SPA CEYLON.    

   Głębokie oddychanie i relaks sprawia, że czujemy spokój i lepiej się koncentrujemy. Możemy brać głęboki wdech brzuchem za każdym razem, gdy chcemy poczuć się spokojniej i bardziej nad sobą panować, dokonywać bezpiecznych wyborów i rozwiązywać konflikty. Zatem, kiedy odprężamy nasze ciała, odprężamy też nasze umysły. Na codzienny relaks nigdy nie powinno zabraknąć nam czasu, nawet jeśli mamy go niewiele. Zapewne doskonale wiecie jak regenerujemy siły i odpoczywamy podczas codziennej kąpieli. Wspaniała receptura żelu pod prysznic z kadzidłowca linii De Stress pozwoli Wam się odstresować. Kwintesencją rytuału oczyszczania ciała będzie automasaż skóry z uwzględnieniem balsamu lub olejku do ciała z tej serii.

            Koncentracja na tym, co dzieje się w chwili obecnej, i wykorzystywanie przy tej okazji różnych zmysłów, może uspokoić Wasze ciało i oczyścić umysł. Warto zwracać uwagę na własne zmysły, by poczuć jeszcze głębszą koncentrację i spokój. Część naszego mózgu zachowuje się jak strażnik, to fragment nazywany ciałem migdałowatym. Jego zadaniem jest zwracanie uwagi na to, co dzieje się wokół nas, i upewnianie się, że nie grozi nam niebezpieczeństwo. Czasami strażnik bywa zdezorientowany i wywołuje w nas silne emocje. Pomyślcie wtedy np. o zapachu, który Was uspokaja i relaksuje i odkryjcie kojącą moc kadzideł Spa Ceylon: . Zanim wybierzecie, sprawdźcie czemu akurat ten zapach i czy jest dla Was bezpieczny i dlaczego? Pamiętajcie, że możecie sobie wyobrazić swój uspokajający zapach gdziekolwiek jesteście, nawet jeśli nie macie go przy sobie! Spa Ceylon to subtelna gra na zmysłach...

        Myślenie koduje naszą rzeczywistość- to, jak myślimy, jest powiązane z tym, jak się czujemy. Kiedy myślimy o sobie w miły sposób, czujemy się szczęśliwsi, spokojniejsi i mniej boimy się próbować nowych rzeczy. Niezwykle pomocne są afirmacje, np. wyobraźcie sobie, że jesteście magnesem, ale takim szczególnym, który przyciąga tylko życzliwe myśli. Przypomnijcie sobie wszystkie szczęśliwe wspomnienia o sobie i swoim życiu, jakie tylko macie. Może myślicie: “Jestem wyjątkowa/wyjątkowy!”, lub “Potrafię się nie poddawać!” Teraz zwróćcie uwagę na to jak się czujecie, co dzieje się w Waszych ciałach? Czy prostujecie się i rośniecie? Nasze ciała mają się lepiej, gdy nosimy w sobie miłe słowa. W ajurwedzie należałoby odwrócić słowa Kartezjusza: “Myślę, więc jestem” na: “Jestem, więc myślę”. Myślę kim chcę być, czego doświadczam,  a przez to że myślę - potrafię się zrelaksować, dbam o własny umysł, który możnaby porównać do ogrodu pełnego kwitnących roślin. Myślę, które z roślin, czyli które myśli to zwykłe chwasty czekające na unicestwienie, a które to sublimacje zasługujące na to by kwitnąć?

           Emocje, naprawdę warto je zauważać i umieć wyrażać jak się czujemy. Doświadczanie wszystkich, różnorodnych odczuć jest w porządku, a my możemy się nauczyć dokonywać bezpiecznych wyborów, wówczas gdy, jesteśmy pod wpływem danych emocji. Nasze uczucia przychodzą i odchodzą, ciągle się zmieniają - możemy mieć więcej niż jedno w tym samym czasie. Kiedy zauważamy swoje emocje, one przestają nad nami panować. To my przejmujemy kontrolę nad nimi. Im częściej ćwiczymy bezpieczne sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami, nawet naprawdę silnymi, tym sprawniej możemy je później zrozumieć i wyciszyć, dzięki temu stajemy się lepsi dla siebie i innych. W ajurwedzie bardzo ważna jest akceptacja siebie, swojego ciała i swoich emocji. Kiedy dopuszczamy w niekontrolowany sposób do głosu trudne emocje, nasz stres staje się na tyle silny, że przestajemy radzić sobie w różnych sytuacjach problemowych. Ajurwedyjski sposób myślenia zakłada, że życie w zgodzie ze sobą i otaczającym światem przynosi radość i spokój.

      Ciało, starajcie się je pokochać i zrozumieć, zauważcie kiedy Wasze mięśnie są rozluźnione, a kiedy bardziej napięte lub zmęczone. Praca nad własnym ciałem jest bardzo ważna, to zdecydowanie długi proces, ale niezwykle opłacalny, jak to mówią: “W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Gdy czujemy się zmartwieni lub źli nasze mięśnie mogą być spięte, ponieważ reagujemy tak na to, co nas niepokoi. Wykorzystajcie wtedy swoje ciało do ćwiczeń, możecie iść np. na jogę, taniec, stretching, jogging lub pływanie. Zauważcie, że kiedy zmieniamy sposób, w jaki siedzimy, stoimy bądź się poruszamy, możemy faktycznie zmienić nasze samopoczucie i myśli. Wyprostowani i silni po prostu czujemy się pewniej, dlatego warto dbać o kondycję w każdy możliwy sposób. Rozciągajcie się stale coraz wyżej i mocniej i wyrzucajcie ze swojego ciała nieprzyjemne myśli i uczucia. Niezwykłość naszych ciał polega na tym, że potrafią one do nas przemawiać. Kiedy ich słuchamy, możemy się zrelaksować i poczuć się z nimi bardziej związani. Każdego dnia nasze ciała mówią nam coś innego!

Powrót do blogu