Piękne usta przez cały rok

Wraz ze zmianami pór roku zmniejsza się wilgoć w powietrzu, co powoduje, że nasza skóra musi adaptować się do nowych warunków, wymagając dodatkowej opieki i troski. Nasze usta mają cieńszą warstwę skóry w porównaniu z resztą ciała i łatwiej tracą wilgoć. Dlatego naturalne i ajurwedyczne produkty do pielęgnacji ust skupiają swoją uwagę na to by dostarczyć tej części ciała możliwie jak najlepsze odżywienie uwzględniając jej potrzeby na każdy sezon i towarzyszące mu warunki.

 

Podczas gdy skóra na twarzy może mieć nawet 16 warstw komórek, skóra na ustach ma zaledwie 3 do 5 warstw. Oznacza to, że usta wymagają dodatkowej pielęgnacji, regularnego peelingu i dogłębnego odżywienia. Nasze bogate w składniki, ajurwedyjskie produkty pomogą Ci w zachowaniu i utrzymaniu ust w pełni zdrowia i witalności. Wybór odpowiednich produktów, które nie obciążają ani nie wysuszają ust to jeden z ważniejszych kroków, które należy podjąć w celu przywrócenia ustom zdrowia i odpowiedniego nawilżenia. 

 

Zainwestuj w dobry balsam do ust

Nie wszystkie balsamy do ust są sobie równe! Warto sięgać po produkty, zawierające naturalne oleje, przeciwutleniacze i zdrową dawkę SPF. Usta również są narażone na słońce i szkodliwe substancje w powietrzu, więc upewnij się, że dajesz im odpowiednią ochronę.

 

Uczyń usta częścią swojej codziennej pielęgnacyjnej rutyny

Często nakładamy balsam do ust w drodze lub gdy usta są suche. Warto jednak zadbać o nie również przed snem. Bogata bomba witaminowa nałożona na noc spowoduje, że twoje usta będą nawilżone, odżywione i w pełni gotowości na nadchodzący dzień.

 

Złuszczaj je regularnie 

Dla prawidłowej kondycji skóry ust, regularnie złuszczaj martwy naskórek. Dzięki temu zapobiegniesz nadmiernemu przesuszaniu skóry. Aby uniknąć podrażnienia, wykonuj ruchy delikatnie i nie złuszczaj ust częściej niż dwa razy w tygodniu. Dla dokładnego peelingu ust możesz użyć szczoteczki do zębów. Nanieś na nią odrobinę produktu i okrężnymi ruchami masuj skórę. Dzięki temu usuniesz martwy naskórek, a dodatkowo poprawisz krążenie w tym delikatnym obszarze.

 

Unikaj dotykania ust

To kuszące, by dotykać usta szczególnie jeśli są mocno wysuszone. Skóra na ustach jest jednak wyjątkowo delikatna, co powoduje, że szybko się uszkadza. Ponadto sucha, popękana skóra jest przyjazna dla bakterii i wirusów, co czyni ją zaproszeniem do choroby czy powstawania ran. W miarę możliwości unikaj dotykania ust, szczególnie gdy są mocno podrażnione. Zamiast tego postaraj się je regularnie odżywiać i chronić przed szkodliwymi warunkami. 

 

Zainwestuj w szminki bogate w olejki i wosk

Szminki często są największym wrogiem naszych ust, zwłaszcza formuły o bardzo matowym połysku. Podczas wyboru szminki zwróć uwagę na jej skład. Wybieraj te, które zawierają naturalne olejki i woski, po to aby zapewnić ustom dodatkowe nawilżenie i ochronę.

 

Oczyść skórę ust na koniec dnia

Tak jak w przypadku makijażu, pamiętaj aby oczyścić usta na koniec dnia. Podobnie jak reszta twarzy, makijaż pozostawiony na ustach może zatrzymać brud i uniemożliwić skórze oddychanie. 

 

Przestań oblizywać i obgryzać usta

Jeżeli czujesz, że twoje wargi są spierzchnięte, to z pewnością pierwszym odruchem jest ich oblizanie. Niestety w ten sposób zamiast pomagać, potęgujemy problem. Ślina wysychając dodatkowo wysusza usta, a także staje się idealnym środowiskiem dla różnego typu bakterii. Z kolei suche skórki na ustach często są obgryzane co prowadzi do pęknięć i bolesnych ran. Takie obrażenia są ciężkie do zagojenia, ponieważ zazwyczaj po zaschnięciu rany znów próbujemy ją obgryźć. Zamiast tego regularnie rób peeling ust, a spierzchnięte wargi nawilżaj balsamem, a nie śliną.

 

Nawadniaj swój organizm

W przeciwieństwie do reszty skóry, usta mają tendencję do wysychania i pękania, ponieważ nie zawierają gruczołów łojowych. Odpowiednie nawadnianie organizmu to najlepszy i długotrwały sposób na nawilżoną skórę, nie tylko twarzy, ale też właśnie ust. Jeśli zauważasz, że są one popękane i bardzo szybko wyglądają na wysuszone, to pierwsza oznaka, że pijesz za mało wody.

 

Ochrona przed słońcem

Filtry UV powinny być stosowane na całą skórę. Tą na ustach również. Jeżeli przebywasz na słońcu, zwróć uwagę na to czy wybierana pomadka zawiera odpowiedni filtr. Promienie UV mogą uszkodzić komórki skóry, co ostatecznie prowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji. Dlatego kiedy następnym razem będziesz smarować się kremem z filtrem, pamiętaj o ustach.

 

Zrezygnuj z kofeiny

Duża dawka kofeiny odwadnia organizm. Spróbuj zastąpić poranną kawę filiżanką zielonej herbaty lub kawą bez kofeiny. Jeżeli twój organizm nie potrafi poradzić sobie bez dodatkowej dawki pobudzenia, zacznij powoli ograniczać spożycie kofeiny a ostatecznie zauważysz, że nie jest Ci już ona potrzebna. 

 

Masaż ust

Codzienny masaż ust wspomaga krążenie i zwiększa przepływ krwi. To z kolei znacznie poprawia stan skóry i przepływ substancji odżywczych. Codziennie wieczorem wykonuj delikatny masaż ust używając dwóch palców wskazujących, zaczynając od środka i przesuwając ku zewnętrznym kącikom.

Kluczem do pięknych i zdrowych ust jest systematyczna pielęgnacja oraz sprawdzone, naturalne produkty. Warto również pamiętać o podstawowych zasadach higieny ust oraz unikać sytuacji, w których możesz być narażona na zakażenie bakteryjne okolic ust – dzięki temu twoje usta będą piękne każdego dnia.

Powrót do blogu