Magiczne właściwości olejku z drzewa herbacianego

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego historią sięga czasów tubylczych jeszcze w Australii. Aborygeni od tysiącleci wykorzystywali zdrowotne właściwości drzewa herbacianego “Melaleuca Alternifolia”. Oprócz wykorzystania doustnego, które łagodził stany zapalne gardła i przeziębienia, stosowali liście na rany oraz różne schorzenia skóry.

Olejek z drzewa herbacianego, pomimo swojej nazwy nie ma nic wspólnego z herbatą. Historia opowiada, że Melaleuca Alternifolia swoją herbacianą nazwę uzyskała dzięki kapitanowi Jamesowi Cookowi, który przebywając w zatoce Botany w Australii, natknął się na Aborygenów przygotowujących aromatyczną mieszankę liści przypominających kamforę zebranych z drzewa Melaleuca. Mawia się, że kapitan częstował herbatą swoją załogę, aby zapobiec szkorbutowi. Obecnie jednak wiemy, że pomimo swojej wyjątkowej historii olejek z drzewa herbacianego nie jest przeznaczony do użytku wewnętrznego. Olejek z Melaleuca Alternifolia w skoncentrowanej formie jest toksyczny i może prowadzić do zatrucia.

Ostatnie dane historyczne podają, że podczas II wojny światowej australijscy żołnierze wykorzystywali olejek z drzewa herbacianego do pierwszej pomocy ze względu na jego skuteczność w gojeniu ran. Dzisiaj olejek ma dużo więcej zastosowań, a jego wykorzystanie wykracza daleko poza leczenie przeziębień i urazów.

W dzisiejszych czasach olejek z drzewa herbacianego jest powszechnie spotykany w kosmetykach, lekach do stosowania miejscowego oraz produktach gospodarstwa domowego. Wynika to z jego wszechstronnych właściwości. Stwierdzono, że wykazuje on działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

Produkty do pielęgnacji skóry zawierające olejek z drzewa herbacianego jako składnik aktywny często można znaleźć w każdym domu - szczególnie u rodzin z małymi dziećmi, osób starszych czy z nadwrażliwością skóry. Zwykłe produkty do pielęgnacji skóry, które są dostępne w aptekach i sklepach kosmetycznych, często zawierają chemikalia, które mogą pogorszyć i zaostrzyć nieprzyjemne choroby skóry, takie jak trądzik czy suchość ostatecznie prowadząc do różnych zapaleń. Olejek z drzewa herbacianego może przeciwdziałać i leczyć te dolegliwości, zapewniając skórze niezawodną pielęgnację i ochronę.

 

Korzyści i wykorzystanie olejku z drzewa herbacianego

 

Zdrowe włosy bez łupieżu

Jednym z powszechnych zastosowań olejku z drzewa herbacianego jest pielęgnacja włosów. Najczęściej jest stosowany ze względu na swoje właściwości oczyszczające, odmładzające i odświeżające. Olejek z drzewa herbacianego zapobiega powstawaniu łupieżu i wspomaga leczenie już istniejącego. Dodatkowo jego ziołowy aromat dobrze działa na skórę głowy i pozwala dłużej zachować świeżość fryzury. 

 

Oczyszczenie oraz pobudzenie zmysłów

Rozpylany olejek z drzewa herbacianego wpływa oczyszczająco i odświeżająco na powietrze w domu. W przypadku samodzielnego rozpylania olejku z drzewa herbacianego używamy trzy do czterech kropli w wybranym dyfuzorze. Aby uzyskać rewitalizującą mieszankę, która odświeży i oczyści każde pomieszczenie warto dodać dwie krople cytryny, dwie krople eukaliptusa, jedną kroplę olejku z drzewa herbacianego i jedną kroplę mięty pieprzowej - uzyskana formuła nie tylko oczyści powietrze ale także pobudzi wszystkie zmysły.

 

Olejek z drzewa herbacianego na problemy skórne

Stosowanie olejku z drzewa herbacianego jako środka do oczyszczania skóry oraz toniku zostało po raz pierwszy odkryte przez starożytnych Aborygenów Australii. Z uwagi na swoje właściwości antyseptyczne i tonizujące olejek często wykorzystywany jest do pielęgnacji skóry. Dzięki swoim właściwościom, pomaga uzyskać czystą, promienną skórę głęboko chronioną przed trądzikiem oraz stanami zapalnymi. Wykorzystanie olejku z drzewa herbacianego w codziennej pielęgnacji skóry pomoże utrzymać ją w czystości, zdrowiu i pełni jej naturalnego blasku.

 

Pomoc na rany i otarcia

Urazy powodujące rany skóry ułatwiają bakteriom dostanie się do krwiobiegu, co następnie prowadzi do infekcji. Olejek z drzewa herbacianego może być stosowany do leczenia i dezynfekcji drobnych skaleczeń i otarć. Dzięki swoim właściwościom zabija bakterie, które mogą powodować infekcje. Liczne badania wykazały, że olejek z drzewa herbacianego wspomaga zmniejszenie stanów zapalnych i wyzwala aktywność białych krwinek, które odgrywają kluczową rolę w procesie gojenia się ran.

 

Domowy środek do wszystkiego!

Olejek z drzewa herbacianego często wykorzystywany jest w domowych środkach czystości, takich jak proszek do prania, mydło do rąk, odświeżacze powietrza czy również środki odstraszające owady. Ze względu na swoje dezynfekujące właściwości, olejek z drzewa herbacianego działa jako naturalny, przeciwbakteryjny, nietoksyczny odświeżacz powietrza, który usuwa bakterie, wirusy i pleśń z otoczenia. 

 

Rozjaśnienie blizn i przebarwień

Olejek z drzewa herbacianego idealnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry twarzy a dodatkowo jest niezwykłym sprzymierzeńcem w walce przeciw niedoskonałościom, bliznom i przebarwieniom. Przeciwutleniacze zawarte w olejku, sprzyjają regeneracji komórek skóry a jego codzienne stosowanie bezpośrednio na bliznę lub przebarwienie, wspomaga poprawę wyglądu skóry oraz wyrównanie jej kolorytu.

 

Dogłębne oczyszczenie

Korzyści olejku z drzewa herbacianego dla skóry i jego właściwości oczyszczające łączą się tworząc idealny produkt do mycia pędzli do makijażu. Z biegiem czasu nasze pędzle pokrywają się martwymi komórkami skóry. Jeśli nie chcemy rozprowadzać ich po całej twarzy, od czasu do czasu musimy dobrze je wyczyścić. Dzięki zaledwie trzem prostym składnikom, w tym olejkowi z drzewa herbacianego, możemy przygotować oczyszczający środek do mycia pędzli, który usuwa nagromadzony osad - przywracając naszym pędzlom dawną świetność.

 

Naturalny dezodorant

Właściwości przeciwbakteryjne olejku z drzewa herbacianego sprawiają, że jest on idealną, naturalną alternatywą dla komercyjnych dezodorantów i antyperspirantów.

Powrót do blogu