Lawenda (Lavandula angustifolia) to krzew z śródziemnomorskich krajów Europy i Afryki. Jej nazwa, wywodzi się od łacińskiego „lavandula”, która oznacza „myć się” i do tego celu była stosowana już w starożytności. Pierwsze wzmianki pochodzą z 65 roku n.e., kiedy to woda w łaźniach była perfumowana kwiatem lawendy. Ponadto gałązki lawendy wykorzystywano jako kadzidła i lekarstwo na choroby zakaźne np. dżumę. W XVI wieku używano jej do leczenia paraliżów, chorób nerwowych oraz przeziębień, a w czasie I wojny światowej olejem z lawendy opatrywano rany żołnierzom.
Kwiat lawendy posiada unikalny skład, któremu roślina ta zawdzięcza wszystkie swoje unikalne właściwości zdrowotne. W suszonych kwiatach lawendy znajdują się bowiem takie substancje, jak naturalne garbniki, triterpeny, kumaryny, fitosterole, kwasy organiczne oraz sole mineralne. Jej najcenniejszym składnikiem jest jednak olejek eteryczny, któremu kwiaty lawendy zawdzięczają swój intensywny, wyjątkowo ujmujący zapach. To właśnie dzięki wysokiej zawartości olejku eterycznego kwiat lawendy wykazuje właściwości uspokajające.
Olejek wpływa łagodząco na układ nerwowy człowieka, uspokaja, łagodzi nerwy, niweluje stres i napięcie nerwowe oraz ułatwia zasypianie. Kilka gałązek postawionych w wazonie koło łóżka pozwala cieszyć się spokojnym snem.
Delikatny aromat lawendy pomoże im szybciej się zrelaksować i zapaść w zdrowy, regenerujący odpoczynek. Kwiat lawendy wykorzystywany jest również w ziołolecznictwie. Zaparzony na bazie suszonej lawendy napar świetnie wpływa na procesy trawienne, poprawia apetyt, łagodzi bóle brzucha i wzdęcia oraz usprawnia perystaltykę jelit. Jego regularne spożywanie jest polecane zwłaszcza dla osób cierpiących na niestrawność, zaparcia oraz brak apetytu.
Idealne zioło do uprawy w Twoim ogrodzie
Jeśli kiedykolwiek pragnęłaś uprawiać zioła w swoim ogrodzie, zacznij od lawendy. Jest wieloletnia (co oznacza, że odrasta co roku), a niektóre jej odmiany są bardzo odporne na klimat (warto dokładnie sprawdzić zalecenia dotyczące lokalnych warunków uprawy lawendy oraz jej odmian, ponieważ jest ich aż 40!).
W niektórych częściach świata lawendę uprawia się na ogromnych polach, a następnie zbiera do produkcji olejów eterycznych. Jej kwitnące wierzchołki są destylowane na parze, uzyskując małe butelki pachnącego olejku eterycznego, które ostatecznie kupujemy w sklepach. Olejek lawendowy jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych olejków eterycznych, jaki można uzyskać, chociaż warto na początku podchodzić do niej z ostrożnością, ponieważ niektóre osoby mogą nadal być wrażliwe na niektóre związki chemiczne występujące w oleju.
Lawenda lecznicza
Lecznicze właściwości lawendy, a przede wszystkim olejku lawendowego, od wieków wykorzystywane są w medycynie naturalnej. Napar z kwiatów stosuje się doustnie w łagodnych dolegliwościach trawiennych, zwłaszcza dla osób cierpiących na niestrawność, zaparcia oraz brak apetytu. Stosowany jest także jako łagodny środek rozkurczowy przy bólach brzucha, wzdęciach i kolce jelitowej.
Najczęściej olejek eteryczny jest używany zewnętrznie jako dodatek do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych oraz składnik płynów do inhalacji w stanach infekcyjnych. Olejek lawendowy jest także składnikiem balsamów i maści do smarowania trudno gojących się ran, oraz niektórych preparatów do nacierań przeciwzapalnych.
Lawenda w kuchni
Lawenda dość często, zwłaszcza w Hiszpanii, Francji i Włoszech, używana jest do przygotowania dań wytrawnych oraz deserów. Lawenda w kuchni znajduje podobne zastosowanie, jak inne zioła prowansalskie, rozmaryn, szałwia czy tymianek. Ze świeżych lub suszonych kwiatów lawendy można przygotować napar lub lemoniadę. Można także zrobić lawendowy cukier, dodając suszone kwiaty do słoika z cukrem lub miodem. Po kilku dniach, czy tygodniach cukier przejdzie zapachem lawendy i będzie świetnym dodatkiem do deserów. Kwiaty lawendy dodaje się również do ciasteczek, lodów, konfitur i innych deserów. Nie należy jednak z nią przesadzać ze względu na jej silny aromat.
Lawenda w domowej apteczce
Niezwykle pachnące kwiaty lawendy zawierają oprócz wspomnianego olejku eterycznego, garbniki, kwasy organiczne oraz składniki mineralne. Związki aromatyczne lawendy mają działanie uspokajające i wspomagają zasypianie, dlatego osoby borykające się z bezsennością, mogą wykorzystywać lawendę w postaci naparu, mgiełki zapachowej lub olejku do aromaterapii w celu uzyskania efektu odprężającego. Dodatkowo lawenda wspiera uśmierzenie bólu głowy, czy bólów menstruacyjnych.
Lawenda w kosmetyce
Olejek eteryczny z lawendy na ogół stosowany jest w celach aromatycznych przy masażach i kąpielach ze względu na swój wyjątkowo przyjemny, relaksujący zapach o działaniu uspokajającym. Ponadto olejek lawendowy wykorzystywany bywa do pielęgnacji różnych rodzajów cery. Sprawdza się w przypadku cery dojrzałej; działa regenerująco, odżywczo i przeciwutleniająco. Z uwagi na właściwości przeciwzapalne oraz antyseptyczne olejek z lawendy stosowany jest również w przypadku cery trądzikowej czy tłustej. Zmniejsza produkcję łoju, przyspiesza proces gojenia się ran i zwęża ujścia gruczołów łojowych. Posiada właściwości odnawiające dzięki czemu często wykorzystywana jest w przypadku oparzeń posłonecznych i stanach zapalnych różnego rodzaju.
Olejek lawendowy
Olejek lawendowy wykorzystywany jest powszechnie przy produkcji produktów przeciw obrzękom np. kremów pod oczy. Często może być składnikiem preparatów antycellulitowych, ponieważ pobudza krążenie krwi i przyspiesza przepływ limfy. Lawenda świetnie sprawdza w kosmetykach do stóp; maseczkach czy kremach różnego rodzaju. Posiada bowiem właściwości przeciwgrzybiczne i znacznie zmniejsza wydzielanie potu.
Lawenda na kleszcze i komary
Lawenda wykazuje również działanie odstraszające na komary i kleszcze. W celu odstraszenia insektów można posmarować skórę lub ubranie olejkiem lawendowym, który dzięki swojemu wyjątkowo intensywnemu zapachowi skutecznie je odstraszy. Co więcej, olejek łagodzi również swędzenie i ból po ugryzieniu komara. Wystarczy kilkakrotnie w ciągu dnia smarować miejsce po ugryzieniu kilkoma kroplami olejku.
U niektórych osób może wystąpić uczulenie na lawendę. Kiedy przeszkadza nam jej zapach, to oznacza, że nie powinniśmy jej stosować. Nie zaleca się także używania lawendy w pierwszym trymestrze ciąży i u kobiet karmiących bez konsultacji z lekarzem. Należy pamiętać, aby chronić oczy przed kontaktem z olejkiem.