Drzewo sandałowe w Ajurwedzie

To małe, wiecznie zielone drzewo o różowo-fioletowych kwiatach, jest źródłem mocnego, ciężkiego i aromatycznego zapachu o najdłuższym działaniu ze wszystkich olejków eterycznych. Mało który surowiec pochodzący z natury może pochwalić się tak długą historią stosowania w lecznictwie i kosmetyce. Już w starożytności społeczności Rzymu, Indii oraz Egiptu doskonale znały niezwykłe moce drzewa sandałowego. 

 

Olejek z drewna sandałowego pozyskuje się z drzew z gatunku Santalum album rosnących w Indiach, na Cejlonie, w Indonezji, Australii oraz Nowej Kaledonii. Najlepsze gatunki pochodzą z lasów w Indiach, w szczególności z okolic Mysore, obecnie jednak ze względu na wytrzebienie drew sandałowych w tym regionie, gatunek został objęty ochroną. Olejek jest pozyskiwany metodą destylacji parowej sproszkowanego drewna, które wcześniej jest namaczane w wodzie przez 48 godzin i zajmuje bardzo ważne miejsce w medycynie ajurwedyjskiej. Co ciekawe, w dialektach indyjskich istnieje aż piętnaście określeń odnoszących się do drzewa sandałowego, a pierwsze wzmianki o nim zostały znalezione w indyjskim eposie “Romajana”, który powstał w okresie od II w.p.n.e. do II w.n.e.

 

Olejek z drzewa sandałowego wykazuje szereg właściwości, które sprawiają, że jest on jednym z najczęściej wykorzystywanych składników w lecznictwie i kosmetologii. Ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Działa tonizująco i ściągająco oraz ogranicza wydzielanie sebum. Drzewo sandałowe jest zmysłowe, relaksujące i podnoszące na duchu. Stosowane zarówno w pielęgnacji cery, do masażu i kąpieli, uspokajając i relaksując, a także pomagając zapobiegać bólom głowy oraz łagodząc bezsenność i stres.

 

Toniki wytwarzane z silnego proszku z drzewa sandałowego są szczególnie korzystne w przypadku kobiecych problemów zdrowotnych, a także w celu harmonizowania nierównowagi Dosha. Balsamy z sandałowca są również wykorzystywane w celu łagodzenia infekcji skóry a także do jej głębokiego oczyszczania. Olejek z sandałowca po dodaniu do niektórych formuł zapewnia zarówno produktom, jak i skórze, właściwości przeciwutleniające. Redukując poziom stresu oksydacyjnego, nie tylko pomaga chronić skórę przed szkodliwymi wolnymi rodnikami obecnymi w środowisku, ale także promuje blask skóry czyniąc ją promienną i zdrową. 

 

Drzewo sandałowe w medytacji

Drzewo sandałowe wspomaga praktykę duchową i od wieków jest wykorzystywane jako składnik w kadzidłach, który koi zmysły i sprzyja medytacji.  Dodatkowo dzięki licznym badaniom, zostało zaobserwowane, że sandałowiec uspokaja irytację zrodzoną z frustracji, uspokaja umysł i otwiera na duchowy potencjał. Drzewo sandałowe jest kojarzone zarówno z czakrą korony, jak i podstawy i jest wykorzystywane w przywracaniu równowagi i harmonii energetycznej.

 

Białe drzewo sandałowe

Białe drzewo sandałowe jest również znane jako drzewo sandałowe z wschodnich Indii. Biały sandałowiec nie jest wybredny, jeśli chodzi o to, gdzie rośnie, czy to w żyznych dolinach, czy na suchych zboczach gór, kwitnie wszędzie. Białe drzewo sandałowe zostało uznane w Indiach za „Drzewo Królewskie”. Jedno drzewo sandałowe w lesie sprawia, że cały las pachnie sandałowcem, a zapach wręcz “przylega” do innych drzew. 

 

Wykorzystanie:

 

  • Olejek z białego sandałowce posiada właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, dezynfekujące, ściągające i zmiękczające. Znajduje swoje szczególne zastosowanie do leczenia trądziku, wysypki skórnej, zaskórników, ciemnych plam i przebarwień.
  • Biały sandałowiec jest powszechnie wykorzystywany do tworzenia olejków eterycznych, poprzez destylację z parą wodną drewna, które następnie są stosowane jako nuta zapachowa w mydłach, kosmetykach, perfumach, świecach, kadzidle i lekach ludowych.
  • Białe drzewo sandałowe stosuje się w leczeniu przeziębienia, kaszlu, zapalenia oskrzeli, gorączki oraz bólu jamy ustnej i gardła. Jest również stosowane w leczeniu infekcji dróg moczowych, chorób wątroby, problemów z woreczkiem żółciowym, udaru cieplnego, rzeżączki, bólu głowy oraz chorób serca i naczyń krwionośnych (choroby sercowo-naczyniowe).
  • Pomaga w zapobieganiu rozwojowi grzybów i bakterii. 

 

Czerwony sandałowiec

Zaobserwowano, że czerwone drzewo sandałowe rośnie na łupkowym podłożu. Drzewa czerwonego sandałowca potrzebują kilkuset lat, aby urosnąć. Czerwone drewno sandałowe nabiera koloru purpurowo-brązowego i jest tak gęste, że każdy jego kawałek umieszczony w wodzie natychmiast tonie. 

 

Wykorzystanie:

 

  • Olej z czerwonego drzewa sandałowego ma właściwości przeciwbakteryjne, odżywcze i regeneracyjne.
  • Czerwone drzewo sandałowe służy również do leczenia problemów z przewodem pokarmowym, zatrzymywania płynów, kaszlu oraz do “oczyszczenia krwi” ze względu na swoje działanie moczopędne.
  • Wykorzystuje się je do naturalnego barwienia tkanin, przedmiotów, skóry oraz włosów, a także w wytwórstwie kadzideł, świec, a nawet mebli i figur szachowych.
  • Sandałowiec czerwony jest także elementem mieszanek zdrowotnych w tradycyjnej medycynie indyjskiej. Obecne w nim składniki aktywne dbają o dobrą kondycję wątroby i korzystnie wpływają na trawienie.
  • Wydziela przyjemny, drzewny zapach z delikatną nutą słodyczy, tworząc przy tym niezwykły, zmysłowy nastrój, często wykorzystywany podczas rytuałów religijnych, w medytacji oraz w aromaterapii. 

 

W Spa Ceylon drzewo sandałowe znajduje dla siebie szczególne miejsce. Stworzyliśmy niezwykłą serię do pielęgnacji włosów opartą na sandałowcu, która pomaga wzmacniać i kontrolować nadmiar oleju skóry głowy oraz odżywia cebulki i poprawia naturalną równowagę czyniąc włosy jedwabiście miękkie. Dodatkowo zapach sandałowca jest jednym z naszych ulubionych a jego zapach możecie znaleźć w całej serii “Pachnący dom”. Otulcie się zmysłowym i ciepłym sandałowcem w tym szczególnym czasie. Zapraszamy!

Powrót do blogu