Cejlońska trawa cytrynowa - Relaksujący aromatyczny uzdrowiciel

Trawa cytrynowa, pochodząca ze starego Cejlonu, jest potężnym ziołem znanym w Ajurwedzie i tradycyjnej wschodniej medycynie ze względu na swoje niezliczone właściwości lecznicze. Mędrcy ajurwedyjscy wierzyli, że trawa cytrynowa ma właściwości przeciwgrzybicze, owadobójcze i antyseptyczne, odświeżające ciało umysł i duszę. Chłodzący efekt, który przynosi olejek z trawy cytrynowej jest korzystny dla organizmu podczas upałów i sprzyja ożywieniu umysłu, jednocześnie wspomagając koncentrację i łagodząc stres. Olejek z trawy cytrynowej ma naturalne właściwości ściągające i tonizujące, które pomagają stymulować krążenie krwi i tonizują tkanki skórne. Za czasów starożytnych, trawa cytrynowa była stosowana w wielkich pałacach starożytnego Cejlonu jako uspokajający tonik, balsam ochronny, a także jako odświeżający aromatyczny eliksir.

 

Trawa cytrynowa aromatyczny uzdrowiciel z Azji

Trawa cytrynowa znana również jako Cymbopogon Citratus to zioło należące do rodziny traw wiechlinowatych (Poaceae). Jest wykorzystywana i znana od wieków ze względu na swój wyraźny cytrynowy smak i aromat. Trawa cytrynowa jest wysoką, wieloletnią trawą pochodzącą z Cejlonu, południowych Indii i tropikalnej Azji. Oprócz kulinarnego zastosowania, oferuje szeroki zakres korzyści leczniczych i jest szczególnie poszukiwana ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwdrobnoustrojowe w całej Azji.

 

Zrelaksuj swoje zmysły trawą cytrynową

Udowodniono, że trawa cytrynowa jest doskonałym tonikiem dla układu nerwowego. Pobudza umysł i pomaga w zwalczaniu drgawek, nerwowości, zawrotów głowy i różnych zaburzeń neuronalnych. Trawa cytrynowa jest stosowana w kąpielach terapeutycznych, które pomagają uspokoić nerwy i łagodzą objawy lęku i zmęczenia wywołanego stresem. Trawa cytrynowa przynosi również ukojenie mięśniom i nerwom, co wspomaga głęboki sen. Badania wykazały, że herbata z trawy cytrynowej ma właściwości uspokajające i nasenne, które wspomagają czas i jakość snu. 

 

Balsamy z trawy cytrynowej na zaburzenia układu oddechowego

Trawa cytrynowa jest również szeroko stosowana w medycynie ajurwedyjskiej ze względu na swoje działanie lecznicze w przypadku kaszlu i przeziębienia. Wraz z innymi korzystnymi składnikami, zawartość witaminy C obecna w trawie cytrynowej pomaga w łagodzeniu niedrożności nosa, grypy i innych zaburzeń oddechowych, takich jak na przykład astma oskrzelowa.

 

Trawa cytrynowa na bóle ciała

Trawa cytrynowa pomaga w łagodzeniu bólu i dyskomfortu spowodowanego bólami głowy i migrenami ze względu na jej właściwości przeciwbólowe. Fito-składniki odżywcze obecne w trawie cytrynowej poprawiają krążenie krwi i pomagają w łagodzeniu bólu i skurczów mięśni, w leczeniu ran sportowych, w tym zwichnięć oraz urazów wewnętrznych.

 

Trawa cytrynowa w kosmetyce

Trawa cytrynowa jest niezwykle skutecznym środkiem oczyszczającym dla skóry problematycznej, tłustej lub ze skłonnością do trądziku, ze względu na swoje właściwości ściągające i antyseptyczne. Warto jednak zachować szczególną ostrożność podczas stosowania produktów z trawy cytrynowej w pielęgnacji skóry twarzy, ponieważ nadmierne stosowanie może, w niektórych przypadkach prowadzić do podrażnienia skóry.

 

Skuteczny środek odstraszający owady

Trawa cytrynowa jest stosowana jako naturalny środek odstraszający owady oraz pomaga zapobiegać występowaniu chorób przenoszonych przez nie przenoszonych, takich jak malaria, denga czy borelioza. 

 

Trawa cytrynowa minimalizuje zapach ciała

Trawa cytrynowa jest skutecznym naturalnym dezodorantem dzięki swoim właściwościom oczyszczającym i antybakteryjnym, które pomagają zwalczać nieprzyjemny zapach ciała i stóp oraz zapobiegają infekcjom grzybiczym i bakteryjnym. Kilka kropel olejku z trawy cytrynowej dodanych do kąpieli stóp, pomoże odkazić i zneutralizować nieprzyjemny zapach jednocześnie przywracając im świeżość i gładkość.

 

Naturalna detoksykacja

Napar z trawy cytrynowej pomaga wyeliminować toksyny i szkodliwe substancje, które codziennie gromadzą się w mózgu i układzie sercowo-naczyniowym. Napar ten jest również w stanie skutecznie kontrolować kwas moczowy i poziom złego cholesterolu.

 

Trawa cytrynowa: słowo ostrzeżenia

Nierozcieńczonego lub skoncentrowanego oleju z trawy cytrynowej nie należy nakładać bezpośrednio na ciało, ponieważ może to spowodować szkodliwe reakcje. Zalecamy również konsultację ze specjalistą przed rozważeniem zastosowania oleju z trawy cytrynowej w trakcie ciąży. Preparat należy trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci. 

 
Powrót do blogu