Bądź dobra dla siebie - 4 rytuały samoopieki dla naturalnego blasku i piękna

Każdego ranka w Indiach i poza nimi ludzie modlą się do olśniewającej bogini Lakszmi. Ozdobiona bogatym czerwonym jedwabnym sari z obfitymi złotymi zdobieniami i pełną głową lśniących, długich ciemnych włosów, świecąca skóra Lakshmi Devi, pełna twarz i głębokie magnetyczne oczy sygnalizują jej nieodparty urok.

Cały blask Lakshmi powstaje z dynamicznej relacji między wewnętrzną i zewnętrzną Boskością, którą promieniuje. Dwie z czterech miękkich, pulchnych dłoni Lakshmi trzymają wspaniałe, mięsiste różowe lotosy - te rzadkie, święte kwiaty, które rosną w wodzie w kierunku słońca, oferując swój bujny blask i niebiański zapach. Jej pozostałe ręce rozdają niekończący się strumień złotych monet i błogosławieństw. Ufna w wszechobecną obfitość, Lakshmi ma wiele do zaoferowania - i przypomina nam, że bogactwo, piękno i płodność są zawsze dostępne dla nas dzięki energetycznej obfitości życia.

To naturalne, że chcielibyśmy być tak piękni jak Lakszmi. Takie pragnienie - dalekie od bycia zwykłą próżnością - pokazuje pozytywną samoocenę, wiedzę, że na pewnym poziomie my także jesteśmy wytworami Boskości. I czyż nie prezentowanie naszego najlepszego „ja” w ciągu dnia - czując się zdrowo, szczęśliwie i cudowne - nie jest cudowną ofertą, którą możemy złożyć światu?

Oczywiście nie musimy tak naprawdę wyglądać jak Lakshmi. Zgodnie z mądrością Ajurwedy, starożytnego indyjskiego systemu zdrowia i długowieczności oraz siostrzanej nauki jogi, prawdziwe piękno jest tym, co w naturalny sposób powstaje z prostych aktów pełnej szacunku samo opieki. Kiedy podejmujemy codzienne czynności związane ze zdrowiem i higieną, wiedząc, że jesteś cennym, wyjątkowym przejawem energii życiowej, ucieleśniamy ducha Lakshmi.

Te ajurwedyjskie praktyki samoopieki opracowane w celu wspierania zdrowego funkcjonowania skóry, włosów, oczu i stóp rozpalają nasz blask od stóp do głów. Co więcej, każdy z nich jest okazją do troski o swoje ciało jako święty przejaw samego życia. Kiedy w ten sposób szanujemy siebie i swoje ciało - bez względu na swój wiek, cechy genetyczne czy osobisty styl - witalność, wdzięk i hojna jasność bogini będą przez nas świecić.

 

Stopy: Podaruj bardziej stabilny i zrelaksowany fundament swojemu ciału.

Melanie Sachs, doradczyni ajurwedyjskiego stylu życia i autorka książki Ayurvedic Beauty Care powiada:

„Masaż stóp może złagodzić zmęczenie oczu, odprężając całą twarz oraz pozwalając, aby nasze piękno było widoczne i promieniujące” - mówi. Jej słowom towarzyszy klasyczny tekst ajurwedy, Ashtanga Hridaya, który identyfikuje cztery główne nerwy w stopach, łączące się z oczami.

Trzymanie i masowanie stóp własnymi rękami może pomóc w ponownej integracji subtelnych ścieżek energii przepływających między górną i dolną częścią ciała. A dobrze masowane stopy łączą się pełniej z ziemią, gdy stoimy lub siedzimy ze stopami na ziemi, dając ciału bardziej stabilny i zrelaksowany fundament. Ponadto, mówi Sachs, „Dobrze naoliwione stopy są również lepiej chronione przed pękaniem i łuszczeniem, co zmniejsza ryzyko infekcji grzybiczych i bakteryjnych”.

Instrukcja: Przygotuj kąpiel dla stóp; napełnij wanną letnią wodą i dodaj kilka kropel olejku z lawendą SLEEP lub trawą trzcinową PEACE. To uspokoi umysł.

Pierwsze zanurzenie: Zanurz stopy, zrelaksuj się przez 10 minut, a następnie wyjmij stopy i delikatnie osusz je ręcznikiem. Następnie wykonaj masaż stóp na oleju kokosowym. Podczas masażu nakładaj olej obficie i ze szczególną troską.

Następnie dotyk: Zaczynając od prawej stopy, masuj wokół kostki. Lewą ręką naciśnij 3 razy od podstawy mięśnia łydki aż do kości piętowej. Trzymając piętę, subtelnie ugniataj skórę rozciągając ją kilka razy. Małymi okrężnymi ruchami masuj przestrzenie między wszystkimi palcami. Przesuwaj kciuki w górę i w dół rowków między ścięgnami na górze stopy.

Teraz obróć stopę tak, aby podeszwa była skierowana w Twoją stronę i trzymaj ją obiema rękami, kciukami tuż pod śródstopiem. Wciśnij palce w górną część stopy, rozsuwając podstawę palców. Następnie energicznie masuj od pięty do palców, używając pięty dłoni. Poprowadź kciuki wzdłuż zewnętrznych krawędzi stopy, wzdłuż łuku stopy i głęboko w krawędź pięty.

Prawą ręką przytrzymaj kostkę, a lewą górną część stopy, obracając stopę w prawo, a następnie w lewo. („To skręt kręgosłupa dla stopy!” - mówi Sachs).

Chwyć swój duży palec u nogi i obróć go całkowicie, tak jakbyś rysował duże koło czubkiem palca. Następnie potrzyj palec u nogi między dłońmi, aby złagodzić ból i napięcie szyi, oraz podstawę małego palca, aby złagodzić napięcie ramion. Na koniec płaską dłonią lewej dłoni wmasuj całą podeszwę stopy na wzór ósemki.

Aby zakończyć, uderz kilka razy podeszwą stopy. Następnie dociśnij dłoń do środka podeszwy stopy. Poczucie subtelnej energii w tej marma (punkcie nacisku) zachęca do zdrowego przepływu apana vayu, uziemienia, ruchu Vata w dół. Powtórz całą sekwencję na lewej stopie.

Prawie gotowe: Na koniec opłucz stopy ciepłą wodą, dokładnie wysusz i wsuń je do czystych bawełnianych skarpet, dzięki czemu Twoje stopy będą chronione, miękkie, wygodne i elastyczne.

 

Oczy: Podaruj oczom jasność i blask.

Nasze oczy zarówno dostrzegają, jak i odsłaniają nasze piękno. Regularne przemywanie oczu może pozostawić je czyste i jasne, mówi dr Geetha S. R. Harigeetham. Zauważa również, że kąpiel oczu może pomóc w odmłodzeniu maleńkich mięśni, które zostały obciążone godzinami korzystania z komputera lub podczas jazdy samochodem.

Jak to zrobić: Przemyj twarz letnią wodą. Następnie, używając złożonej dłoni, przemyj każde otwarte oko letnią wodą 3 razy a następnie delikatnie je osusz.

Następnie przykryj: na każde zamknięte oko ułóż płatki róż, plasterki ogórka lub liście kolendry. (Wybierz, co lubisz; wszystkie trzy chłodzą i odświeżają oczy).

Rozejrzyj się: Połóż się w Savasanie, zrelaksuj się, wyobraź sobie coś pięknego i zacznij wykonywać 5 cykli każdego z tych 5 ćwiczeń oczu z zamkniętymi oczami:

Obróć oczy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Obróć oczy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Przenieś oczy na godzinę 8, patrząc w lewy górny, prawy dolny, prawy górny, lewy dolny.

Spójrz prosto w górę, a potem prosto w dół.

Spójrz w lewo i w prawo.

Następnie odpocznij: Teraz zrelaksuj się i oddychaj przez 20 minut. Tuż po wyjściu z relaksacji skieruj swój wzrok na piękny widok, obiekt lub zdjęcie, które sprawi, że poczujesz się spokojna i szczęśliwa.

 

Włosy: Podaruj swoim włosom koronną chwałę.

Od tysięcy lat indyjskie kobiety utrzymują piękne włosy dzięki olejkom do skóry głowy z orzechów kokosowych, ziół, kwiatów i przypraw. Olejki do skóry głowy zapewniają gęste, lśniące i zdrowe włosy. Ale są również używane do zapobiegania przeziębieniom i grypie, łagodzeniu bólów głowy, zapewnianiu chłodu w czasie upałów i naprawianiu postrzępionych nerwów. Wcieranie ciepłego oleju we wrażliwą i chłonną skórę głowy jest cudownym, uspokajającym doświadczeniem, które pomaga chronić umysł przed nadmierną stymulacją codziennego życia.

Możesz użyć zwykłego oleju kokosowego lub ajurwedyjskiego oleju do skóry głowy KESHARAJA, NEELAYADI lub NISHADI dostępnego u nas w sklepie. Te wyjątkowe formuły ajurwedyjskie powstały w oparciu o składniki roślinne, wspierające zdrowy agni (metabolizm) w skórze głowy - miejscu wzrostu włosów. Dzięki temu, poczujesz się rozpieszczona i wyśrodkowana, gdy będziesz traktować swoje włosy tym niezwykłym, ekskluzywnym kondycjonowaniem.

Jak to zrobić: Dokładnie wyszczotkuj włosy. Następnie podgrzej 2 do 3 łyżek oleju w metalowej łyżce nad płomieniem, dyfuzorem do aromaterapii lub w garnku z gorącą wodą. Skóra głowy jest bardziej wrażliwa na temperaturę niż inne obszary ciała, więc dokładnie sprawdź temperaturę oleju, aby zapewnić bezpieczeństwo i wygodę, próbując kilka kropel na wewnętrznej stronie ręki.

Wcieraj: Nałóż olej na czubek głowy, kierując go w dół i na zewnątrz opuszkami palców. Masuj skórę głowy ruchem szczypania, zbliżając do siebie opuszki palców i kciuki, a następnie delikatnie puszczając. Poruszaj rękami do przodu i do tyłu, a następnie na boki, zakrywając całą głowę. Następnie opuszkami palców wykonaj małe kółka na skórze głowy, utrzymując równomierny, przyjemny nacisk podczas pracy od linii włosów z powrotem do podstawy czaszki. Aby zakończyć masaż, potrzyj otwartą dłonią szerokimi kręgami całą skórę głowy.

Poświęć chwilę: Przeczesz włosy palcami i pozostaw na 15 minut podczas relaksu. Delikatnie umyj włosy delikatnym szamponem, osusz ręcznikiem, a następnie pozwól włosom wyschnąć naturalnie.

 

Twarz: Podaruj swojej twarzy odrobinę miłości.

Nasza skóra utrzymuje nas w stałym kontakcie z teksturami i energiami naszego świata - nic więc dziwnego, że nasze twarze ujawniają tak wiele na temat naszego stanu psychicznego, emocjonalnego i fizycznego. „Kiedy dbamy o siebie, nasze autentyczne piękno odbija się w naszej skórze” - mówi ajurwedyjski estetyk Evan Healy.

Aby zachować blask skóry twarzy, Healy zaleca regularne oczyszczanie skóry oraz stosowanie głęboko regenerującej masek bogatych w składniki odżywcze minerałów.

Idealnie się sprawdzi nasza intensywna mieszanka bogatych w składniki odżywcze minerałów i indyjskiego żeń-szenia maska morska „Odstresowanie Skóry”, która złuszcza skórę i pomaga zwiększyć jej witalność. Naturalne probiotyczne substancje czynne wspomogą odnowienie komórek i zminimalizują stres skóry spowodowany przez ostre czynniki zewnętrzne.

Poza tym żeń-szeń, zawarty w tej wyjątkowej formule zawiera pranę, czyli energię życiową. Uwolnienie prany w skórze dodaje energii jednocześnie ją ożywiając.

Jak to zrobić: Głęboko oczyść skórę i nałóż grubą warstwę maski na twarz i szyję, omijając okolice oczu.

Relaks w masce: Połóż się i zrelaksuj przez 10 minut, biorąc pełne, głębokie oddechy świadomie starając się uwolnić napięcie, które możesz utrzymać w szczęce lub na czole.

Prawie gotowe: Spłucz letnią wodą i osusz twarz. Na koniec poklep wilgotną twarz czystymi dłońmi, aby „uszczelnić” dobre efekty na skórze twarzy. Twój naturalny blask to wszystko, czego pragniesz!

„Kiedy dbamy o siebie dobrze”, mówi Healy, „nasze autentyczne piękno odbija się w naszej skórze”.

 

Bądź #dobradlasiebie i podaruj sobie i swojemu ciału chwilę miłości każdego dnia.

Powrót do blogu