Automasaż stóp - czuła troska o nasze zdrowie i samopoczucie

Masaż stóp to terapia opierająca się na założeniu, że znajdujące się na nich receptory – punkty i strefy odruchowe – powiązane są z określonymi obszarami naszego ciała za pomocą sieci nerwów oraz systemów energetycznych. Stymulowanie tych punktów wpływa na poszczególne organy, pobudzając je do samoleczenia a nadanie stopom odrobiny delikatnej, troskliwej opieki może nawet przenieść nas w sferę przyjemności. Stopy są jedną z najbardziej zmysłowych i wrażliwych części ciała, dlatego stosowanie tak zwanego "dotyku miłości" w kierunku naszych stóp może być nie tylko uzdrawiające ale również cudownie relaksujące, energetyzujące i stymulujące.

 

Jest coś niezwykle odprężającego w masowaniu stóp; napięcie wydaje się spływać z całego ciała prawie tak, jakby ktoś odkręcił nasz wewnętrzny kranik. Być może dzieje się to dlatego, że stopy są tak daleko od głowy i łatwo jest uwolnić umysł od zmartwień czy obaw. Zgodnie z założeniami ajurwedy, zakończenia nerwowe w stopach są połączone z różnymi organami w całym organizmie, dlatego uważa się, że uciskanie tych miejsc może mieć nie tylko pozytywny wpływ na nasze samopoczucie ale również na nasze narządy wewnętrzne.

 

Prosty automasaż

Automasaż to świetny sposób na naukę siebie, która pozwala poznać bliżej własne reakcje fizyczne, które pogłębiają nasz kontakt z ciałem. Przy wykonywaniu masażu warto zwrócić uwagę na to aby uzyskać zrelaksowaną pozycję; nie trzeba przekręcać pleców ani kolan, aby dotrzeć do stopy. Jeśli poczujesz się komfortowo, łatwiej będzie ci wykryć subtelne różnice między różnymi uderzeniami i rodzajami nacisku oraz obserwować swoje reakcje podczas ich wykonywania. Natychmiast dowiesz się, czy twój dotyk jest dla ciebie wystarczająco wrażliwy i przyjemny.

 

Obserwacja własnych reakcji

Podczas masażu stóp skorzystaj z okazji i obserwuj jak różne pociągnięcia, poziomy nacisku i kombinacje wpływają na siebie w zależności od twojego nastroju i części stopy, którą masujesz. Z reguły:

  • Szybkie uderzenia są stymulujące i energetyzujące.
  • Wolne rytmiczne ruchy działają uspokajająco i relaksująco.
  • Głębokie uciski uwalniają napięcia mięśniowe, łagodzą stres i zwiększają witalność.
  • Delikatny ucisk działa kojąco i uspokajająco na umysł, ciało i narządy wewnętrzne.

 

Masaż z partnerem

Relaksujący masaż stóp to wspaniały dar, który można oferować innym. Jest to również dar, o który można poprosić swojego partnera i wspólnie doświadczyć jego kojącego działania. Nie trzeba znać technik masażu aby wykonać prosty rytmiczny ucisk. Oddawanie się w parze kojącym masażom stóp jest świetnym doświadczeniem pogłębienia swojej więzi, oraz wzbogacenia czasu spędzonego razem.

 

Kojący rytuał

Wzbogacenie masażu o kilka dodatkowych ruchów i ucisków, aromatycznych, naturalnych olejków, chłodzących kremów do stóp, a nawet relaksującego mydła o zapachu mięty pomaga wzmocnić efekty i przekształcić masaż w długotrwałe odprężenie całego ciała i umysłu. Mięta pieprzowa z aloesem (dająca efekt chłodzenia) czy imbir (dający efekt ogrzania) to doskonałe kojące mieszanki. Warto uprzyjemnić ten czas doznaniem zapachowym; kadzidłem, świecą, olejkiem eterycznym oraz filiżanką ulubionej herbaty ziołowej.

 

Uspokojenie i stymulacja

Mędrcy ajurwedyjscy wierzą, że codzienny masaż jest jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie ciała w zdrowiu. Niewielu z nas ma jednak czas na codzienny pełny zabieg masażu, ale szybki automasaż stóp to świetny sposób na rozpoczęcie lub zakończenie każdego dnia. Prosty masaż stóp można zaprojektować tak, aby był relaksujący po intensywnym dniu pracy, lub orzeźwiający i energetyzujący na początek dnia. 

 

Czas uzdrowienia

Masaż stóp leczy suchość, brak czucia, szorstkość, zmęczenie i pękanie skóry stóp oraz zapobiega tym dolegliwościom. Dzięki niemu łatwiej chodzimy i biegamy. Padabhjanga – ajurwedyjska sztuka leczenia poprzez masaż, która koncentruje się na stopach jako odbiciu wszystkich organów i układów w całym ciele, doskonale nadaje się do łagodzenia ostrego bólu, poprawy postawy i zdrowia wszystkich organów.

 

Ciche chwile

Podczas wykonywania lub przyjmowania masażu stóp w domu staraj się pozostać w ciszy - kilka minut spokoju może pomóc zwiększyć efekt regenerujący masażu.

 

Masaż stóp krok po kroku

1. Stopę obejmij obiema rękami i wykręcaj w różne strony. Pociągaj za każdy palec, szczyp delikatnie skórę i poruszaj stawem skokowym, wykonując kółka raz w lewo, raz w prawo.

2. Kciukiem i palcem wskazującym obejmij duży paluch u nogi i masuj go – wierzch, spód oraz boki, omijając paznokieć.

3. Chwyć oburącz stopę, tak by twoje kciuki dotykały podeszwy. Wykonuj koliste ruchy kciukami, przesuwając dość wolno dłonie od palców do pięt.

4. Krawędzie stopy – zewnętrzne i wewnętrzne – uciskaj kciukiem i palcem wskazującym, zaczynając od pięty, a kończąc na dużym palcu. Powtórz tę czynność kilka razy.

5. Wymasuj kostki, przesuwając delikatnie dookoła nich kciukiem. Potem pociskaj punkty między kostką wewnętrzną a piętą i między kostką zewnętrzną a piętą. W każdym punkcie zrób kciukiem po 3-4 obroty.

6. Spiralnym ruchem wymasuj całą dłonią grzbiet stopy, delikatnie szczyp skórę, a następnie opukuj ją opuszkami palców. Zakończ masaż spokojnym głaskaniem stopy od palców do pięty.

 

W trakcie masażu stóp możesz wykorzystać olejki chłodzące lub ogrzewające aby stymulować swoje doznanie oraz pobudzić zmysły i wspomóc rozluźnienie całego ciała. Obserwuj siebie i przyglądaj się swojemu doświadczeniu, automasaż to niezwykła ścieżka do poznania swojego ciała i jego potrzeb.

 
Powrót do blogu