Aromaterapia - Naturalna moc olejków eterycznych

Aromaterapia - Naturalna moc olejków eterycznych

Aromaterapia to metoda terapii, opierająca się na zastosowaniu leczniczych i terapeutycznych właściwości roślin z wykorzystaniem odpowiadających im olejków eterycznych, dla poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia. Stosowanie olejków destylowanych z korzeni, liści, kwiatów, nasion i żywicy roślin, pobudza układ odpornościowy organizmu, poprawiaja krążenie i działa przeciwbólowo. Wszystkie olejki w różnym zakresie działają odkażająco, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. 

 

Historia aromaterapii

 

Lecznictwo z wykorzystaniem aromaterapii było, i nieustannie jest wykorzystywane przez wiele różnych kultur, do celów uzdrawiających i kosmetycznych. Starożytne kultury chińskie paliły kadzidło, aby wspierać harmonię i dobre samopoczucie. Egipcjanie używali olejów roślinnych ze względów kosmetycznych, do dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach i pielęgnacji ciała. Hindusi sądzili, że aromaty otwierają duszę i rozum. Grecy i Rzymianie używali olejków roślinnych jako perfum, środek przeciwzapalny oraz pomoc przy leczeniu ran. W XI wieku arabski alchemik, astronom, filozof, przyrodnik i poeta Ibn Sina, znany w kulturze Zachodu jako Awicenna, udoskonalił metodę destylacji wynalezioną przez innego arabskiego uczonego Jabira Ibn Hayyanaarabski i tym samym wpłynął na zwiększenie zastosowania olejków eterycznych jeszcze w średniowieczu, gdzie olejki destylowane były używane zarówno w medycynie jak i kosmetyce. Obecnie aromaterapię stosuje się na całym świecie, ze względu na jej właściwości terapeutyczne.

 

Jakie są zalety aromaterapii?

 

Oleje mają różne właściwości i mogą powodować różnorodne reakcje w zależności od naszych potrzeb. Na przykład, olejek lawendowy ma właściwości relaksujące i jest wykorzystywany w aromaterapii do łagodzenia stresu lub niepokoju. Uważa się również, że lawenda działa antyseptycznie na oparzenia, trądzik i użądlenia owadów. Aromaterapia może być stosowana w leczeniu lub łagodzeniu objawów stanów związanych ze stresem, takich jak bóle głowy i bezsenność, czy złagodzeniu dyskomfortu związanego z ciążą i porodem. Miejscowe leczenie, niektórych olejków eterycznych można stosować przy problemach skórnych, skaleczeniach i oparzeniach, natomiast inhalacje parowe mogą być stosowane w przypadku astmy czy przeziębienia.

 

Niezwykle ważnym jest aby świadomie korzystać z praktyk aromaterapii. Niektóre rośliny zawierają szkodliwe toksyny, dlatego przed wyborem danego oleju warto jest zrozumieć i poznać jego właściwości oraz sposób zastosowania. Nigdy nie powinniśmy nakładać nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę (z wyjątkiem olejku lawendowego i drzewa herbacianego) oraz trzymać je z dala od oczu i ognia. 

 

Techniki z wykorzystaniem aromaterapii

 

Aromaterapia jest najczęściej stosowana w połączeniu z masażem. Aromaterapeuta prowadzi wywiad z pacjentem na temat jego stylu życia, historii medycznej, diety i wzorców snu, zanim zdecyduje się na dany olej lub pozwoli pacjentowi samemu dokonać wyboru na podstawie nut zapachowych. 

Sami, również możemy używać aromaterapii jako narzędzia do łagodzenia stresu i relaksu w domu. Dość popularne są kąpiele aromaterapeutyczne, w których dodajemy do gorącej kąpieli kilka kropli olejków, takich jak na przykład lawenda, jaśmin, róża, drzewo sandałowe lub olej świerkowy a następnie, namaczamy się w niej przez co najmniej dziesięć minut.

 

Inną techniką, którą możemy stosować w domu jest inhalacja parowa. Do miski z gorącą wodą wlewamy około cztery krople oleju, takiego jak na przykład mięta pieprzowa, eukaliptus, drzewo herbaciane lub rumianek. Następnie kładziemy ręcznik na głowie, tak aby para nie rozproszyła się zbyt szybko, i pochylamy się nad miską, wdychając napar głęboko przez około dziesięć minut. Wdychanie pary z olejkiem z rumianku lub lawendy korzystnie wpływa na nasze poczucie odprężenia i relaksację. Wdychanie naparu z wykorzystaniem na przykład eukaliptusa czy mięty, może załagodzić zatkany nos i przekrwienie związane z przeziębieniem lub grypą.

 

Lista najpopularniejszych olejków eterycznych oraz ich działanie lecznicze: 

 

 • Olejek lawendowy jest świeży i kwiatowy, a jego relaksujący zapach pomaga w stanach depresji, lęku i stresu.
 • Olejek rozmarynowy ma trawiasty i świeży zapach, który podnosi na duchu i pomaga przy zmęczeniu.
 • Olejek różany pachnie kwiatowo i słodko. Poprawia samopoczucie i łagodzi stany depresji.
 • Olejek z jaśminu, uznawany za skuteczny afrodyzjak (leczy skutki impotencji, zwiększa libido), działa uspokajająco i rozluźniająco, łagodzi napięcie mięśniowe, pomaga w walce z depresją, bólami głowy i migreną. To także skuteczny środek antyseptyczny. Ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwwirusowe.
 • Olejek paczuli o kolorze głębokiego, złotego brązu pachnie ziemią i drzewem. Jest powszechnie stosowany w leczeniu objawów stresu i zmęczenia.
 • Olej z drzewa sandałowego pachnie bogato, ziemisto i słodko. Olej jest klarowny i lekko żółty. Łagodzi objawy depresji i stresu a także wpływa korzystnie na poczucie szczęścia i spokoju.
 • Olejek cytrynowy łagodzi stany zmęczenia, poprawia pamięć i koncentrację.
 • Olejek z neroli, łagodzi stany zapalne oraz zmniejsza ból, wspomaga lepszy sen i zmniejsza uczucia negatywnych emocji. 
 • Olejek szałwiowy jest jasnym, ziemistym i zielnym olejem, który jest stosowany w leczeniu objawów stresu, lęku, depresji i zmęczenia.
 • Olejek miętowy ma skoncentrowany miętowy zapach i jest stosowany w celu złagodzenia objawów zmęczenia, zawrotów i bólów głowy, nudności oraz wspomaga pamięć i koncentrację. 
 • Olejek ze skórki grejpfruta, wykazuje właściwości antybakteryjne, łagodzi stany nerwowe i napięcie a także działa pobudzająco.

Aromaterapia - alternatywna metoda leczenia

 

Na początku XX wieku, Rene-Maurice Gattefosse, francuski chemik, eksperymentując w swym laboratorium, przypadkiem oparzył sobie dłoń. W intencji złagodzenia bólu oparzenia, zanurzył swą dłoń w stojącym obok naczyniu z olejkiem lawendowym. Zauważył, że oparzenie zagoiło się znacznie szybciej niż zwykle, nie pozostawiając żadnych blizn. Doświadczenie doprowadziło chemika do głębokich i intensywnych badań nad właściwościami olejku lawendowego. Rezultaty swoich badań opublikował w książce „Aromaterapia” i to właśnie jemu zawdzięczamy ten termin. Olejki eteryczne tymianku i lawendy, były również wykorzystywane podczas I wojny światowej do leczenia ran postrzałowych oraz sterylizacji narzędzi chirurgicznych. Obecnie terapia zapachami jest znana na całym świecie i jest zaliczana do alternatywnych metod leczenia, względem których nieustannie prowadzone są badania naukowe.

Powrót do blogu