Ajurwerda - Unikalny paradygmat piękna

W czasach, w których piękno w wielu kulturach jest często utożsamiane z nieskazitelną cerą, pełnymi ustami lub kształtem nosa, warto spojrzeć wstecz na czasy, w których piękno definiowano całościowo, i było w zasięgu każdej kobiety. Ajurveda, 5000-letni system leczniczy z Indii, ma wyjątkowe spojrzenie na ten temat.

 

Ajurwedyjska definicja piękna, spogląda na temat całościowo i wszechogarniająco - „Roopam, gunam, vayastyag, iti shubhanga karanam”. Według ajurwedy istnieją trzy filary piękna. Roopam jest zewnętrznym pięknem - uosobieniem lśniących, zdrowych włosów i promiennej cery. Gunam odnosi się do wewnętrznego piękna - piękna, które lśni od wewnątrz, charakteryzującego się ciepłą, przyjemną osobowością oraz niewinnością umysłu i serca. A vayastyag, oznacza trwałe piękno - to które widać na zewnątrz i które jednocześnie wybrzmiewa od środka, które nie ma nic wspólnego z naszym wiekiem chronologicznym. Piękno w pojęciu ajurvedy nie koncentruje się tylko na naszym wyglądzie, ale na całokształcie tego kim jesteśmy i jak traktujemy nasze ciała. 

 

Roopam nie określa rodzaju figury, koloru skóry ani długości czy stylu włosów. Według ajurwedy piękno zewnętrzne jest odzwierciedleniem dobrego zdrowia - zdrowych nawyków żywieniowych i stylu życia. Kształt ciała zależy od rodzaju elementów konstrukcyjnych, z którymi się urodziłaś. Niezależnie od tego, czy jesteś niska, wysoka, chuda, okrągła, mała czy duża, każdy typ budowy ciała jest piękny, jeśli utrzymujemy go w dobrym zdrowiu i dbałości.

 

Jesteś tym co jesz. Ajurveda bardzo poważnie podchodzi do tego pojęcia. W rzeczywistości idzie o krok dalej, mówiąc: „Jesteś tym, co trawisz”. Promienna cera zaczyna się od właściwego odżywiania, skutecznego trawienia i przyswajania składników odżywczych przez organizm. Istnieją proste zasady ajurwedy, których możesz przestrzegać, nawet jeśli nie masz czasu na wprowadzanie nowej diety, czy  całkowitą zmianę stylu odżywiania się.

 

 • Zjedz swój najobfitszy posiłek około południa. To czas, w którym Twój organizm trawi najlepiej. 
 • Zjedz do trzech czwartych pojemności swojego żołądka.
 • Skoncentruj się na jedzeniu. Nie dziel uwagi na telewizję lub pracę.
 • Nie pij bardzo zimnych napojów. Tłumią ogień trawienny.
 • Staraj się nie opuszczać swoich posiłków, aby nie doprowadzić do nagłego napadu głodu.
 • Włącz do swojej diety dużo słodkich, soczystych owoców i zielonych warzyw.
 • Popijaj ciepłą wodę przez cały dzień, aby pomóc wypłukać toksyny z organizmu.

 

Te sugestie wydają się proste, prawda? Ale ile z nas tak naprawdę ich przestrzega? W naszym ograniczonym czasowo, nieustannie pędzącym społeczeństwie trudno jest utrzymać dobre nawyki żywieniowe. Lecz warto pamiętać, że dobra dieta jest kluczowa dla długofalowego piękna, ponieważ piękno zaczyna się od dobrego zdrowia i jakościowego snu. Według ajurwedy sen jest drugim po diecie sposobem na osiągnięcie i utrzymanie prawdziwego piękna. Ciało potrzebuje odpoczynku, aby się zregenerować oraz aby stymulować wszystkie procesy utrzymujące naszą młodość i iskrę życiową. Współczesne badania dowodzą, że brak snu ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie, o czym praktyka ajurwedyjska wiedziała już przed wiekami. Jakość snu jest równie ważna jak jego ilość. 

 

 • Przed snem wypij kojącą filiżankę herbaty ziołowej.
 • Postaraj się zaplanować około 8 godzin snu, jeśli sypiasz dużo mniej lub więcej może mieć to wpływ na jakość wypoczynku, jaki otrzymujesz.
 • Rozpocznij dzień od masażu całego ciała ziołowym lub aromatycznym olejkiem do masażu.
 • Nie zabieraj swojej pracy do sypialni. Jeśli możesz nie zabieraj również swojego telefonu.
 • Weź relaksującą, ciepłą kąpiel kilka godzin przed snem.
 • Wsuń saszetkę z suszoną lawendą pod poduszkę, pomoże Ci się zrelaksować i odprężyć.
 • Zjedz lekki posiłek, co najmniej 2-3 godziny przed snem.

 

Jeśli pójdziesz do łóżka zaraz po obejrzeniu strasznego filmu lub pokłócisz się z kimś przed snem, prawdopodobnie nie będziesz miała spokojnej nocy. Pomocne jest również ograniczenie używek, takich jak kofeina. Gdy zaczniesz stosować się do tych wskazówek, zauważysz wyraźną różnicę w jakości snu. To pomoże Ci poczuć się wypoczętą, zregenerowaną i tak, pięknie świeżą każdego ranka.

 

Podczas gdy dieta i sen są kluczowe dla Twojego piękna, warto mieć na uwadze również kilka innych czynników. Na przykład zarządzanie stresem, szczególnie, że obecnie stres, towarzyszy nam często każdego dnia. W rozluźnieniu może pomóc Ci masaż w towarzystwie aromatycznych olejków, medytacja, podnosząca na duchu muzyka, wszystko, co możesz zrobić, aby zrównoważyć umysł i emocje, znajdzie odzwierciedlenie w Twoim wyglądzie. Gunam - piękno wewnętrzne - odzwierciedla piękno umysłu i duszy. Spokój, pozytywne nastawienie oraz czystość myśli, słowa i działania - wszystko to sprawia, że jesteś piękna.

 

Charaka Samhita, główny tekst ajurwedyjski, zaleca, abyś nie koncentrowała się na swoim wieku biologicznym. Nieustanne mówienie lub koncentrowanie się na swoim wieku lub tych liniach, które widzisz na twarzy, mogą sprawić, że zatracisz gdzieś swoje poczucie piękna. Śmiech, nowe doświadczenia czy towarzystwo dobrych, życzliwych przyjaciół sprawią, że zawsze będziesz się czuła zjawiskowo, bez względu na Twój wiek chronologiczny. Wraz z nadejściem nowego tysiąclecia wyjdźmy poza kolor skóry, rozmiar spodni lub wysokość kości policzkowych, czujmy się piękne i znajdujmy piękno w każdej kobiecie, w każdej osobie, w całym naszym uniwersum, w całym naszym życiu.

 

Powrót do blogu