Ajurwedyjskie sposoby na zadbane stopy

Twoje stopy niosą Cię przez całe życie. Dlatego dbanie o stopy jest niezwykle ważne i jednocześnie często zaniedbywane. Według Vagbhaty, autora klasycznego ajurwedyjskiego tekstu Ashtanga Hridayam, ludzkie ciało jest drzewem do góry nogami, którego korzenie znajdują się u góry, a gałęzie są skierowane w dół. Stopy, więc są gałęziami, które utrzymują nas w kontakcie z naturą i ziemią Matką.

Stopy są ważnym Karmendriyą, czyli organem działania, a ich związek ze zdrowiem oczu jest szczegółowo opisany w Ashtanga Hridayam, jednym z głównych źródeł wiedzy o nauce życia -Ajurwedzie. To pokazuje, że należy dbać o swoje stopy, ponieważ stopy nie tylko niosą nas przez życie ale również mają korzyści dla układu nerwowego i całego ciała.

Ajurweda proponuje kilka podstawowych zasad pielęgnacji stóp, które należy przestrzegać aby utrzymać je w zdrowiu oraz zachować ich prężność, witalność i sprawność każdego dnia. Przede wszystkim, ajurweda zaznacza istotność wykonywania masażu stóp Padabhyanga. Masaż stóp to terapia opierająca się na założeniu, że znajdujące się na nich receptory – punkty i strefy odruchowe – powiązane są z określonymi obszarami naszego ciała za pomocą sieci nerwów oraz systemów energetycznych.

Ajurweda zawsze podkreśla, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Mistrz ajurwedyjski Charaka mawiał, że masaż stóp to jeden z elementów higieny całego ciała, który łagodzi ich szorstkość, sztywność, suchość i zmęczenie. Inny mistrz ajurwedyjski Sushruta, mawiał, że masaż stóp przynosi głęboki sen, jest przyjemny i zdrowy dla oczu, usuwa zmęczenie, drętwienie a także wspomaga pełne rozluźnienie ciała. Możesz doświadczyć ajurwedyjskiego masażu stóp nawet gdy jesteś zdrowy. Masaż jest bowiem źródłem zdrowia, młodości oraz utrzymuje choroby na dystans.

W jednym z poprzednich artykułów, opisujemy jak wykonać automasaż oraz dlaczego jest on tak ważny i jaki ma  wpływ na nasze ciało.

 

Jak dziś czują się twoje stopy?

Niezwykle często zapominamy o naszych stopach - szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy biegamy z miejsca na miejsce, próbując zrobić jak najwięcej, doświadczyć jak najwięcej. Wkładamy stopy do skarpet, wkładamy je do butów by następnie o nich zapomnieć. 

 

Oto dwa powody, dla których warto obdarzyć stopy dodatkową miłością i czułością każdego dnia:

 

Nasze stopy łączą nas z ziemią

Jesteśmy istotami kosmicznymi jak również ziemskimi. Nasze stopy łączą nas z ziemią i służą jako podstawa całego naszego ciała i ducha a kiedy jesteśmy w pełni połączeni z naszymi ciałami i ziemią, możemy uważniej uczestniczyć w chwili obecnej.

 

Nasze stopy są przewodami prany - naszej energii życiowej

Nasze stopy zawierają kilka punktów marma, które są ściśle związane z narządami i funkcjonowaniem organizmu. Marma to miejsce, w których spotyka się nasze ciało fizyczne z duchowym. Punkty te są połączone z subtelnymi kanałami, przez które przepływa prana - energia życiowa. Jako główne źródło naszego zdrowia energetycznego, psychicznego i fizycznego, prana jest najważniejszym czynnikiem w uzdrawianiu. Kiedy prana płynie równomiernie po całej naszej istocie, jesteśmy w stanie myśleć i postrzegać otaczający nas świat z większą jasnością oraz otworzyć się na wyższą świadomość.

 

Poznaj ajurwedyjskie sposoby pielęgnacji swoich stóp: 

  1. Ziołowa kąpiel

Zagotuj litr wody, wlej ją do dużej miski a następnie dodaj garść soli i odstaw na kilka minut, do momentu aż woda będzie wystarczająco wygodna, aby zanurzyć w niej stopy. Mocz stopy przez 15-20 minut. Jeden z najskuteczniejszych etapów higieny stóp jest również jednym z najprostszych i najtańszych. Wykorzystuj naturalną zdolność oczyszczającą soli. Sól w wielu kulturach służyła do oczyszczania już od czasów starożytnych.

Mistrz ajurwedyjski Sushruta w swoim traktacie wspomina, że kąpiel stóp wspomaga uzdrowienie całego ciała chroniąc przed chorobami. Wyostrza widzenie, oddziela negatywne praniczne energie i zapewnia długotrwałą przyjemność.

 

  1. Utrzymuj stopy w czystości i suchości

Podczas mycia stóp, zwróć uwagę na obszary między palcami a podczas osuszania ich ręcznikiem, osusz je tak samo dokładnie jak resztę ciała. Grzyby i infekcje najczęściej powstają z potu lub wilgoci między palcami. Jeśli masz skłonność do podrażnień skóry lub zmagasz się z nieprzyjemnym zapachem stóp, dokładnie wytrzyj stopy po prysznicu oraz przed założeniem skarpet i butów.

 

  1. Pozwól swoim stopom oddychać

Noszenie skarpet z syntetycznych tkanin nie pozwala stopom prawidłowo oddychać i przyczynia się do powstawania nieprzyjemnego zapachu. W miarę możliwości wybierz organiczne bawełniane skarpety i postaraj się chodzić na boso jak najczęściej to możliwe. 

 

  1. Dbaj o wygodę stóp

Noś wygodne obuwie. Jeśli twoje buty są zbyt ciasne lub nosisz obcasy, które są niewygodne, twoje stopy mogą doświadczać niepotrzebnego nacisku. Postaraj się wybierać obuwie, które pasuje do twoich stóp i wspiera naturalną postawę twojego ciała. Dzięki temu, twój oddech będzie bardziej ekspansywny a myśli wyraźniejsze.

 

  1. Nawilżaj i odżywiaj stopy regularnie

Skóra stóp nie została wyposażona w gruczoły łojowe i dlatego tak szybko się przesusza. Najbardziej problematycznymi miejscami są pięty i palce, na które najmocniej oddziałuje ciężar naszego ciała i w rezultacie przesuszają się łatwiej niż reszta stopy, chociaż mamy tam najgrubszą warstwę skóry. Aby utrzymać je w nienagannym stanie, używaj specjalnych kremów nawilżających, które dokładnie wmasujesz w skórę stóp. Nasza seria Zielona Mięta idealnie odżywi skórę stopy, a także przyniesie potrzebne odświeżenie przepracowanym oraz zmęczonym stopom.

 

  1. Regularnie stosuj peeling

Złuszczanie pomoże Ci pozbyć się zrogowaciałego, martwego już naskórka i sprawi, że stopy staną się bardziej miękkie i gładsze. Poza tym nawilżanie będzie bardziej efektywne, jeśli najpierw pozbędziesz się warstwy łuszczącej się skóry. Postaraj się sięgać po naturalne, delikatne formuły, które łagodnie zrewitalizują skórę stóp zamiast ją podrażniać. Nasza naturalna formuła oczyszczająca oparta na aloesie i mięcie pieprzowej, subtelnie usuwa szorstkie miejsca i twardy naskórek jednocześnie łagodząc powstałe przebarwienia skóry.

 
Powrót do blogu