Ajurweda w codziennej pielęgnacji skóry. Jak wykorzystać mądrość Wschodu?

Na zachodzie Ajurweda pozyskuje coraz większe zainteresowanie, dlatego też warto jest przyjrzeć się dokładnie w jaki sposób możemy wykorzystać tę pradawną “naukę o życiu”, rozwijaną od 5-ciu tysięcy lat, w naszej codziennej pielęgnacji skóry twarzy.

Na początek warto jest się przyjrzeć, która energia – zwana doszą – dominuje w naszym ciele, tak aby móc jak najlepiej dopasować pielęgnację do naszego typu skóry.  Ajurweda zaznacza cztery najważniejsze etapy pięknej i zdrowej cery, są nimi: oczyszczanie, tonizowanie, odżywianie i nawilżanie. 

 

Rodzaje skóry według Ajurwedy

Zwykle skóra jest klasyfikowana przez świat zachodni jako sucha, tłusta lub mieszana. Ajurweda przygląda się temu zagadnieniu bliżej i określa 3 typy skóry, które dodatkowo mogą się ze sobą łączyć i tworzyć indywidualne kombinacje. Jest tak w przypadku każdego człowieka, jednak zawsze jedna z nich odgrywa dominującą rolę. Energie to dosze, które warunkują naszą osobowość oraz typ cery czy budowę ciała. Warto ją poznać, ponieważ to pozwala lepiej dopasować kosmetyki pielęgnacyjne do naszych uwarunkowań. 

Dosze są kombinacjami pięciu żywiołów (pancha mahabhutów):

 

Dosza Vata: Akash (Eter) + Vayu (Powietrze)

Dosza Pitta: Agni (Ogień) + Jala (Woda)

Dosza Kapha: Prithvi (Ziemia) + Jala (Woda)

 

Ajurwedyjski typ skóry może być Vatą, Pittą lub Kaphą, a czasem może być również kombinacją dwóch z nich.

Niestety z powodu czynników zewnętrznych, takich jak klimat, dieta, nawyki związane ze stylem życia, zanieczyszczenie środowiska czy zmiany hormonalne, rodzaj skóry może być niezrównoważony. Przy wyborze programu pielęgnacji skóry należy wziąć pod uwagę różnice w naturalnym typie skóry, zgodnie z typem dosza. Aby dokładnie określić swój rodzaj skóry warto wykonać test na typ doszy lub skonsultować to z ekspertem w tej dziedzinie. 

 

Skóra doszy Vata: skóra Vata jest zwykle sucha, cienka, delikatna i chłodna w dotyku. Skóra Vata ma skłonność do przedwczesnego starzenia się, a gdy Vata jest niezrównoważona jest sucha i szorstka.

Skórka doszy Pitta: gdy Pitta jest niezrównoważona, skóra Pitta jest podatna na przebarwienia, pryszcze, piegi i pieprzyki. Ten rodzaj skóry jest wrażliwy na słońce i często ma problem z wysypką lub plamami słonecznymi.

Skóra doszy Kapha: skóra Kapha starzeje się wolniej, ma tendencję do przetłuszczania a jej gruczoły łojowe są nadaktywne.

 

Istnieją trzy połączenia skóry w Ajurwedzie:

Vata-Pitta: skóra sucha i wrażliwa.

Kapha-Pitta: skóra tłusta i wrażliwa.

Vata-Kapha: skóra zasadniczo sucha z niektórymi strefami tłustymi.

 

Ayurwedyjskie podejście do pielęgnacji skóry mieszanej uwzględnia czynniki środowiskowe a także sezonowe. Na przykład osoba ze skórą Vata-Pitta przestrzega zaleceń dla skóry Pitta latem natomiast zimą dla skóry Vata. Typ Kapha-Pitta postępuje zgodnie z zaleceniami Pitta latem i zaleceniami Kapha wiosną. Typ Vata-Kapha stosuje zalecenia zgodnie z ogólnymi wytycznymi Vata, z dodatkowym oczyszczaniem stref tłustych.

 

Ajurwedyjski rytuał pielęgnacji skóry twarzy

Ajurwedyjska pielęgnacja koncentruje się przede wszystkim na 4 aspektach: oczyszczaniu, tonizowaniu, odżywianiu i nawilżaniu. Tak naprawdę tylko, albo aż, tyle potrzebuje nasza skóra, aby być zdrową, piękną, pełną blasku i świeżości. Musi być dobrze oczyszczona nie tylko z zanieczyszczeń, lecz również z toksyn, które wnikają w głębsze jej warstwy ponieważ na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych skóra traci cenne dla niej składniki, takie jak witaminy i minerały.

 

1. Oczyszczenie

Każdego dnia nasza skóra pozbywa się milionów komórek, z tego względu niezwykle ważnym jest aby regularnie usuwać martwy naskórek w nieinwazyjny sposób. Wiele z nas często sięga po mydła do oczyszczania skóry, nie będąc świadomymi, że taka forma oczyszczania wysusza naszą skórę i zaburza jej naturalne pH, co następnie skutkuje przesuszeniem skóry oraz nakładaniem dużej ilości ciężkich kremów, które nie przenikają do wnętrza skóry, a gromadzą się jedynie na jej powierzchni. Ajurweda zachęca do stosowania kosmetyków opartych na lekkich, ziołowych recepturach, które ze względu na swoją ilość zawartych aktywnych składników, w bezpieczny i delikatny sposób dbają i oczyszczają naszą skórę.

 

2. Tonizowanie

Tonizowanie jest kolejnym, nieodłącznym elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Po demakijażu i oczyszczaniu należy zawsze dostarczyć skórze delikatnego nawilżenia w postaci mgiełek i lekkich płynów, które mają za zadanie wyrównać pH skóry, ukoić ją i przygotować na wchłanianie składników aktywnych w dalszych krokach pielęgnacji.

 

3. Odżywienie

Tradycyjnie w ajurwedyjskiej pielęgnacji skóry do jej odżywienia stosuje się różnego rodzaju oleje roślinne, które są bezpieczne w użyciu. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych olei są: olej jaśminowy i olej kokosowy. Kiedy nasza twarz jest nadal delikatnie wilgotna od mgiełki, nanosimy na nią nasz ulubiony olej bazowy, aby zatrzymać nawilżenie w skórze. Olej działa jak tarcza, która nie pozwala skórze się przesuszyć. Bardzo fajną opcją jest olej kokosowy, który swoją strukturą jest bliski do budowy naszego sebum, dlatego też używając go mamy mniejsze szanse na jakiekolwiek podrażnienie czy uczulenie.

 

4. Nawilżenie

Nawilżać powinno się każdy rodzaj skóry, jednak na nadmierną utratę wilgoci najbardziej narażona jest cera Vata, której brakuje zarówno wody jak i lipidów. Skóra ta jest z natury cieńsza, ma tendencję do utraty elastyczności, blasku i ulegania podrażnieniom, dlatego jej pielęgnacja jest wymagająca. Aby skórze Vata zapewnić odpowiedni komfort i ukojenie oraz spowolnić procesy starzenia, należy równocześnie dostarczyć jej substancji nawadniających oraz zabezpieczających przed nadmierną utratą wody. 

Nawilżając skórę, przy aplikacji kremu wykonaj delikatny masaż. Rozprowadzaj produkt na skórze kolistymi ruchami, zaczynając od zewnętrznej strony i idąc w kierunku wewnętrznej. Masaż pobudzi mikrokrążenie krwi, dzięki czemu, wchłanianie składników aktywnych będzie bardziej efektywne.

 

Pielęgnacja skóry w Spa Ceylon
 
W Spa Ceylon nieustannie przyglądamy się wszystkim doszom i staramy się opracowywać idealne formuły, które wspierają zdrową skórę, promując jej naturalne piękno i blask. Każdy nasz kosmetyk z serii pielęgnacji twarzy oznaczony jest typem doszy, dla której ma on swoje szczególne zastosowanie a nasi eksperci zawsze służą pomocą i radą. Pozwól sobie na to niezwykłe doświadczenie, pozwól nam zadbać o Twoje naturalne piękno.
Powrót do blogu