Ajurweda na Cejlonie

Słowo „ajurweda”, uważane przez wielu za określenie najstarszej ze sztuk leczniczych, pochodzi od sanskryckiego słowa „Ayus”, co oznacza „życie” i „Veda”, co oznacza „wiedzę lub naukę”. Ajurweda to holistyczne podejście, które leczy przyczynę choroby, w ciele lub umyśle. Uważa się, że wiedza o Ajurwedzie pochodzi bezpośrednio od bogów i jest przekazywana świętym i mędrcom Indii podczas sesji głębokiej medytacji.

Leczenie ajurwedyjskie odbywa się na podstawie odrębnego wzoru energii lub Doszy posiadanej przez wszystkie osoby. Trzy Dosze - Vatha, Pitha i Kapha są obecne w różnym stopniu w każdym z nas. Ajurweda ma na celu poprawę ogólnego samopoczucia i kładzie nacisk na usuwanie toksyn z organizmu. Okazała się skuteczna w niektórych nawet najbardziej przewlekłych chorobach. Posiada niezliczone korzyści, a przy tym nie ma żadnych skutków ubocznych.

Cejlońska tradycja ajurwedyjska jest mieszanką Desheeya Chikitsa (tradycyjnej medycyny syngaleskiej), systemów ajurwedyjskich i Siddha w Indiach oraz greckiej medycyny Unani. Starożytni królowie, z których wielu było także wybitnymi lekarzami, w pełni wierzyli w Ajurwedę i zapewniało im to szacunek w całym kraju oraz wiarę w naukę wśród społeczeństwa.

Król Buddhadasa (398 r.), któremu Mahawamsa przypisuje kilka niezwykłych operacji zarówno na ludziach, jak i zwierzętach, zasłynął dzięki Saratha Sangrahaya - obszernemu manuskryptowi zawierającego większość ajurwedyjskiej wiedzy medycznej dostępnej w tym czasie w kraju. W dzisiejszej Sri Lance lekarze nadal używają tej pracy jako odniesienia.

Ajurweda była nie tylko szanowana przez rodziny królewskie ze względu na jej wartość leczniczą - władcy również stosowali ajurwedyjskie sekrety, które odmładzały i przywracały długotrwałe piękno. Najsłynniejszy obraz piękna Cejlonu można znaleźć w Sigiriya. 200-metrowa skała Sigiriya funkcjonowała jako pałac i forteca króla Kassapy. Obecnie znajduje się tam jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów Cejlonu - the nubile damsels (Panny na wydaniu), które tworzą słynne freski Sigirya.

Ród królewski starożytnego Cejlonu oddawał Ajurwedzie należny szacunek, a mieszkańcy wyspy poszli w jego ślady. Dzisiaj, w naszym szybkim, nowoczesnym świecie, Ajurweda dostarcza ludziom z całego świata odpowiedzi na pytania, na które nie można było odpowiedzieć oraz wiedzę, jaką posiadali tysiące lat temu nasi królowie i królowe. Korzyści płynące z Ajurwedy obejmują naprawdę wszystkie obszary ludzkiego życia: przywracanie równowagi, zapewnienie wewnętrznego spokoju oraz relaks ciała, umysłu i duszy.

Powrót do blogu